Co zrobić gdy w domu jest wilgoć – osuszanie budynków

Wysoki poziom wilgoci w murach to poważny problem, który może nawet uszkodzić budynek. Na ogół powodem tego zjawiska jest nieodpowiednie wykonanie izolacji fundamentów czy ścian. Warto przy tym pamiętać, że wilgoć jest groźna dla samych mieszkańców. Mokre ściany są bowiem idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów czy pleśni. Dlatego tak ważne jest skuteczne osuszanie budynków.

Reklamy

 

Skąd w budynku bierze się wilgoć?

Osuszanie budynków powinno rozpocząć się od rozpoznania i wyeliminowania przyczyny problemu. Bez tego cały proces da jedynie krótkotrwały efekt.

Bardzo często przyczyną zawilgocenia murów jest niesprawna czy źle wykonana wentylacja pomieszczeń. Obecnie wykorzystuje się powszechnie okna i drzwi o wysokiej szczelności. W takiej sytuacji wilgoć odprowadzana jest tylko przez wentylację. Warto więc zadbać o jej sprawność.

Reklamy

Innym powodem powstawania wilgoci jest słaba izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna fundamentów. W tym przypadku mowa przede wszystkim o starszym budownictwie. Konieczne wówczas jest osuszanie fundamentów i stworzenie dodatkowej izolacji. Kolejnym problemem jest nieodpowiednie wykonanie lub całkowity brak izolacji termicznej ścian zewnętrznych.

Nieinwazyjne osuszanie budynków

Nieinwazyjne osuszanie nie niesie ze sobą wysokich kosztów. Zaletą tego rozwiązania jest brak ingerencji w ściany danego budynku.

Nagrzewanie pomieszczeń polega na osuszaniu ścian za pomocą wysokiej temperatury powietrza. Sprawia ona, że wilgoć zaczyna parować. Wentylacja z kolei odprowadza nagromadzoną parę wodną na zewnątrz, zmniejszając tym samym poziom zawilgocenia pomieszczenia. Nagrzewanie jest jednym z najprostszych sposobów na walkę z niewielkimi i powierzchniowymi zawilgoceniami. Metoda ta nie sprawdzi się jednak podczas osuszania zewnętrznych murów.

Inną nieinwazyjną metodą osuszania budynków jest osuszanie kondensacyjne. Polega na skropleniu pary wodnej unoszącej się w danym pomieszczeniu. Wówczas obniża się poziom wilgotności powietrza. Takie osuszanie często odbywa się przy wykorzystaniu profesjonalnych osuszaczy. Skroplona woda trafia do kanalizacji.

Inwazyjne metody osuszania budynków, czyli iniekcje

Iniekcja polega na wykonaniu specjalnej przegrody uszczelniającej lub hydrofobowej. Powstaje ona poprzez usunięcie wilgoci i wprowadzenie w jej miejsce odpowiednich preparatów. Wyróżnia się przy tym różne rodzaje iniekcji.

Iniekcja krystaliczna stosowana jest do osuszania wilgoci kapilarnej, która jest podciągana z gruntu do fundamentów. Iniekcja tego typu działa na zasadzie dyfuzji aktywatora, który rozprzestrzenia się w promieniu kilku centymetrów od kanalika. To bardzo skuteczna metoda walki z wilgocią, która doskonale sprawdza się podczas osuszania starszych budynków.

Iniekcja termiczna działa na podobnej zasadzie co iniekcja krystaliczna. Dobrze radzi sobie w przypadku wilgoci kapilarnej. W murze wywierca się otwory o odpowiedniej średnicy, a potem wtłacza do nich strumień ciepłego powietrza. Jego zdaniem jest odwilgocenie i osuszenie murów. Po wstępnym osuszeniu wykonane otwory napełnia się żywicami metylosilikonowymi, które tworzą wysokiej jakości barierę przeciwko wilgoci. Osuszanie budynków tą metodą jest bardzo skuteczne. Sporym jej atutem jest szybkość działania. Osuszanie ścian trwa bowiem zaledwie kilka godzin. Cena w tym przypadku uzależniona jest od stopnia zawilgocenia, specyfiki ścian czy rozmiarów fundamentów.

Osuszanie budynków – Ciak 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)