Co zrobić w przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowania?

Kierowcy poruszający się po drogach powinni zawsze pamiętać o zachowaniu maksymalnej ostrożności, co pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia wypadków. Niestety, bardzo często przydarzają się one nawet doświadczonym kierowcom. Na szczęście w takich sytuacjach można liczyć na otrzymanie odszkodowania wypłacanego z polisy OC sprawcy.

Reklamy

  1. Co zrobić w przypadku błędnej decyzji ubezpieczyciela?
  2. Komu przysługuje dopłata do odszkodowania?
  3. Gdzie szukać pomocy, jeżeli odszkodowanie zostało zaniżone? 

Mogłoby się wydawać, że skoro kierowcy ciągle narzekają na konieczność opłacania wysokich składek OC, firmy ubezpieczeniowe nie będą oszczędzały na osobach poszkodowanych i w razie potrzeby wypłacą im wysokie odszkodowania. Problem w tym, że bardzo często poszkodowani mają wątpliwości względem decyzji ubezpieczyciela. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w takiej sytuacji można zawsze zawalczyć o uzyskanie dopłaty do odszkodowania.

Co zrobić w przypadku błędnej decyzji ubezpieczyciela?

Przyznanie zaniżonego odszkodowania OC zdarza się bardzo często, ponieważ firmy starają się ograniczać koszty swojej działalności. Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają więc mniejsze kwoty, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że większość osób zaakceptuje niekorzystną decyzję ubezpieczyciela i nie będzie walczyło o wyższe odszkodowanie z OC sprawcy. 

Reklamy

Komu przysługuje dopłata do odszkodowania?

Niskie odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela wiąże się z wieloma problemami. Najczęściej chodzi o konieczność dopłacania z własnych pieniędzy do naprawy uszkodzonego pojazdu. Niestety, jeżeli pieniądze uzyskane z zaniżonego odszkodowania nie pokryją kosztów naprawy, to kierowca narażony jest na wysokie wydatki. Trzeba również zaakceptować utratę wartości handlowej pojazdu.

Dobra wiadomość jest taka, że od momentu wydania decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego poszkodowany ma aż trzy lata, aby ubiegać się o dodatkowe środki. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że podjęcie takich działań nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami, szczególnie jeżeli skorzysta się z pomocy specjalistów. Nie trzeba również ponosić dodatkowych kosztów, aby można było starać się o wypłacenie zaniżonej części odszkodowania.

Gdzie szukać pomocy, jeżeli odszkodowanie zostało zaniżone? 

Przez wiele lat osoby, którym wypłacono zaniżone odszkodowanie, nie miały za bardzo gdzie się z tym zgłosić, aby otrzymać niezbędną pomoc. Na szczęście wiele się pod tym względem zmieniło i obecnie można skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu dopłat do odszkodowań OC. Warto więc skontaktować się z tymi specjalistami i sprawdzić, czy w danej sytuacji przysługuje dopłata do odszkodowania, a jeżeli tak, to zawalczyć o dodatkowe pieniądze.


tekst i fot. mat. partnera