Ćwiczenie spadochronowe w Hiszpanii

W dniach 13.05-26.05.2012 grupa instruktorów spadochronowych z 2pr z Hrubieszowa uczestniczyła w ćwiczeniu pk. „Lone Paratrooper” w Hiszpanii. Celem ćwiczenia było zapoznanie się i porównanie sposobów szkolenia z Technik spadochronowych typu HALO/HAHO. W ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze z Armii Hiszpanii, Polski, Holandii, Portugalii, Włoch, Belgii i Francji

Reklamy

Przedsięwzięcie realizowane było w dwóch etapach: etap pierwszy w Madrycie w oparciu o Hiszpańską Brygadę Powietrznodesantową oraz zrzutowisko oddalone o 25 km od Madrytu, etap drugi w oparciu o bazę Hiszpańskich Sił Powietrznych w Leon w północno-zachodniej Hiszpanii.

W ramach pierwszego etapu uczestnicy brali udział w seminarium, gdzie każdy z krajów przygotował prezentacje z tematów istotnych dla szkolenia technikami HALO i HAHO, dodatkowo strona Hiszpańska zapoznała uczestników z infrastrukturą, oraz sprzętem Brygady Powietrznodesantowej. W dalszej kolejności realizowane były skoki spadochronowe w ramach których żołnierze z poszczególnych krajów mieli okazję do integracji i zgrywania się przed druga fazą ćwiczenia. Soki realizowane były z Holenderskiego samolotu C-130 na bardzo wymagające zrzutowisko o wymiarach 50x200m.

W dniu 20.05.2012 nastąpiło przegrupowanie wszystkich sił do oddalonego o 350 km od Madrytu miasta Leon, gdzie rozpoczęła się druga faza ćwiczenia.

Podczas pierwszych trzech dni uczestnicy wykonali po 3 skoki z aparaturą tlenową metodą przelotu spadochronowego HAHO z wysokości 18000 stóp. Trzeciego dnia w godzinach nocnych odbyło się ćwiczenie taktyczne, którego założeniem było wykonanie przelotu spadochronowego z wysokości 24000 stóp, rozpoznanie, zabezpieczenie i przygotowanie zrzutowiska pod przyjęcie sił głównych w dniu następnym.

Następnie we wczesnych godzinach porannych strona Hiszpańska wykonała masowy desant na spadochronach o małej sterowności. Siły te zgodnie z założeniem przeszły do działania, czyli opanowały rejon lotniska oddalonego o ok. 8 km od miejsca desantowania, a następnie z tego lotniska ewakuowane zostały osoby o specjalnym statusie.

Całość ćwiczenia zakończyła się skokiem wszystkich uczestników z 3 samolotów. 100 skoczków jednocześnie wykonało skok z 13000 stóp. Po wylądowaniu nastąpiła ceremonia wymiany odznak skoczka spadochronowego uczestników ćwiczenia.

 

Tekst: A. Miśkiewicz

Źródło: 2PR