Część 1 – Noc Muzeów 2018 – Picasso w Hrubieszowie

Sensacyjna wystawa ze zbiorów anonimowego kolekcjonera dzieł sztuki. Otwarciem ekspozycji pt. „Picasso. Dwie opowieści” rozpoczniemy 7 edycję hrubieszowskiej Nocy Muzeów w sobotę 19 maja 2018 roku.

Reklamy

 

Otóż… 25 sierpnia 1948 r. do Polski przybył Pablo Picasso, jeden z najbardziej znanych twórców w dziejach historii sztuki. Dla liczącego wówczas niespełna 70 lat artysty była to pierwsza w życiu podróż samolotem i jedyna wizyta w naszym kraju. Pobyt zaplanowany początkowo na trzy dni przedłużył się do dwóch tygodni.
W tym roku upłynie 70 lat od pamiętnej wizyty wielkiego artysty w naszym kraju.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie szczęśliwym zbiegiem okoliczności zaprezentuje zatem między innymi tę część twórczości Picassa, która powstała bezpośrednio pod wpływem jego pobytu w Polsce.

Za pośrednictwem prof. Andrzeja Kokowskiego, archeologa i miłośnika sztuki, kontakt z nami nawiązał kolekcjoner (który zastrzegł, że pragnie zachować anonimowość) i zaoferował, że może wypożyczyć swój niewielki, ale bardzo interesujący, liczący ponad 20 sztuk zbiór grafik Pabla Picassa.

Otwarcie wystawy ’Picasso. Dwie opowieści' zaplanowaliśmy na godzinę 18.00 w sobotę 19 maja. Połączona będzie ona z krótkim wykładem na temat pobytu Picassa w Polsce oraz okoliczności powstania prezentowanych prac.

Dla tych, którzy nie zdążą na otwarcie… zapraszamy na godzinę 21.00 na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Picassa przez p. Dorotę Grzymałę.

Tą wystawę trzeba zobaczyć!