Czkawka u noworodka – co oznacza i jak jej zaradzić?

Czkawka u noworodka zwykle nie powinna niepokoić. Zdarza się często i jest stanem fizjologicznym, choć w niektórych sytuacjach wymaga leczenia. Co oznacza czkawka u noworodka i czy można ją jakoś złagodzić lub jej zapobiec? Kiedy należy się niepokoić?

Reklamy

 

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Czkawka u noworodka to normalne zjawisko. Na początku może zdarzać się często, a wszystko przez to, że układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Czkawka to nic innego, jak skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej, które występują mimowolnie i rytmicznie. Charakterystyczny dla czkawki dźwięk, który wydajemy, pojawia się, gdyż skurcze powodują wdech przy jednoczesnym zamknięciu głośni.

Pocieszeniem dla rodziców jest fakt, że wraz z dorastaniem niemowlaka, czkawka staje się coraz rzadsza.

Co oznacza czkawka u noworodka?

Czkawka u noworodka najczęściej pojawia się po jedzeniu, a powód jest prozaiczny – dziecko w czasie karmienia połyka powietrze. By temu zapobiec, należy zadbać przede wszystkim o pozycję karmienia, ponieważ noworodek najczęściej zachłystuje się powietrzem, gdy nieprawidłowo chwyci pierś lub butelkę, a także gdy je zbyt łapczywie. Jeśli karmimy dziecko butelką, warto zadbać o dobre dopasowanie smoczka, który także może być winny częstym czkawkom u noworodka – powinien być wypełniony pokarmem, by dostęp powietrza był niemożliwy. Po karmieniu dziecku powinno się odbić.

Nie jest także wskazane przekarmianie noworodka i to nie tylko dlatego, że zbyt dużo jedzenia również może wywołać u niego czkawkę. To po prostu niekorzystne dla jego zdrowia i zbyt obciążające dla układu pokarmowego.

Co ciekawe, czkawka u noworodka pojawia się również wtedy, gdy maluch się śmieje lub jest mu za zimno. W pierwszym przypadku winne jest także nałykanie się powietrza.

Sposoby na czkawkę u noworodka

Zanim zaczniesz działać, najpierw ustal, z jakiego powodu pojawiła się czkawka u noworodka. W najczęstszym wypadku, czyli gdy czkawka pojawia się po jedzeniu pomoże noszenie dziecka w pozycji pionowej. Kiedy mu się odbije, czkawka przejdzie. Potrwa to krócej, gdy przytulimy do tułowia główkę i brzuszek maluszka – nie dlatego, że czułość rozbroi czkawkę u noworodka, ale dlatego, że w ten sposób utrzymamy pionową, lekko pochyloną do przodu pozycję dziecka. Przy tym należy delikatnie poklepywać je po plecach. W ten sam sposób możemy pomóc mu pozbyć się czkawki wywołanej śmiechem. Jeśli czkawka pojawia się często i towarzyszy jej ulewanie, można rozważyć zmianę mleka modyfikowanego na specjalistyczne, np. Humana AR. Dzięki zawartości mączki z ziaren chleba świętojańskiego pokarm jest zagęszczany i się nie cofa. Takie mleka można stosować od urodzenia.

 

Dziecko jadło jakiś czas temu i nie śmiało się przed chwilą, ale ma czkawkę? To zapewne z powodu zimna. Sprawdź, czy pielucha nie jest mokra – to częsta przyczyna wychłodzenia. Przykryj też malucha kocykiem lub podaj mu pierś czy butelkę z pokarmem albo ciepłą wodą.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)