Czy kawa jest niezdrowa? Poznaj 4 mity na temat kawy!

„Kawa to balsam dla serca i ducha” – tak mawiał włoski kompozytor Giuseppe Verdi. Kawa to napój tak lubiany i popularny, że w ciągu wieków narosło wokół niego całe mnóstwo mitów. Być może sam uległeś niejednej fałszywej tezie o kawie. W tym artykule obalimy kilka najważniejszych mitów na temat kawy – przeczytaj, aby nie pozostawać dłużej w niewiedzy!

Mit #1 – Kawa jest niezdrowa

To najbardziej rozpowszechniony, a zarazem najbardziej niezgodny z rzeczywistością mit! Kawa nie tylko nie szkodzi naszemu zdrowiu, ale wręcz przeciwnie – ma dobroczynny wpływ na nasz organizm! Po pierwsze, poprawia pamięć i koncentrację. Przy tym niweluje stres i pomoże ci uniknąć stanów depresyjnych (dzięki serotoninie i dopaminie). Obniża ryzyko cukrzycy typu II. Do tego poprawia metabolizm i zmniejsza uczucie łaknienia, dzięki czemu jest pomocna przy zrzuceniu wagi. Jeśli spożywasz kawę regularnie, redukujesz także ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Naukowcy zbadali też, że zawarta w kawie kofeina zapobiega groźnym chorobom Alzheimera i Parkinsona. Wreszcie w składzie kawy znajdziemy także polifenole i antyoksydanty, które mają działanie przeciwnowotworowe! Jak widzisz, lista zalet kawy jest długa. Mała czarna zdecydowanie poprawia zdrowie.

Mit #2 – Kawę można pić tylko w małej ilości

Nierzadko można usłyszeć błędną opinię, że kawy nie powinno się pić codziennie, a jeśli już, to jak najmniej – co najwyżej jedną, góra dwie filiżanki. Tymczasem to właśnie kawa spożywana regularnie przynosi najlepsze skutki dla zdrowia i samopoczucia! Dobrze wypijać nawet do czterech-pięciu filiżanek dziennie. Potwierdzają to badania, między innymi europejskich ekspertów z EFSA – Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Aby kawa działała jak najkorzystniej, trzeba jedynie pamiętać o robieniu kilkugodzinnych odstępów w jej spożywaniu. Tak więc nie wierz w mity i nie ograniczaj się do minimalnej ilości, ale dołącz do grona kawoszy, a będzie to miało jedynie dobry wpływ na twój organizm!

Mit #3 – Profesjonalna kawa jest droga

W niektórych środowiskach wciąż krąży fałszywe przekonanie, że kawa to napój kosztowny. Oczywiście, nie należy kupować najtańszej kawy złej jakości, ale istnieje wiele możliwości, by profesjonalną, dobrą kawę wypić, nie wydając majątku. W obecnych czasach wiele kawiarni oraz marek kawy oferuje korzystne promocje. Warto odwiedzać np. festiwale kawy organizowane w polskich miastach – przy ich okazji ceny są znacznie niższe. A ekspres do kawy? Również o nim mówi się, że trzeba na niego wydać fortunę, ale… nic bardziej mylnego! Dobry ekspres do kawy można przecież kupić w leasingu. Ekspres do kawy leasing połączony z dostawami kawy to świetna opcja zwłaszcza dla firm – rozsądna, bo unikasz jednorazowego dużego wydatku, i wygodna, bo kawę masz regularnie dostarczaną do biura. Kolejnym dobrym sposobem jest też dzierżawa ekspresu do kawy. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko z nich skorzystać!

Mit #4 – Kawa szybko się nudzi

Każdy prawdziwy kawosz wie, że powyższe zdanie to mit! Kawa to przecież nie tylko espresso i americano, choć na taki ograniczony wybór często trafimy w barach szybkiej obsługi. Kawa to znacznie więcej. Rodzajów i sposobów jej przyrządzania jest tyle, że wciąż można odkrywać nowe smaki i aromaty, nie nudząc się nigdy, ale przeżywając nowe smakowe doznania. Próbowałeś lub próbowałaś już kawy metodą cold brew – “parzoną” na zimno? A kawy po turecku? Znane ci są Wiener melange (austriacka kawa z mlekiem lub czekoladą) czy Schlagobers (mocna z bitą śmietaną)? A czy smakuje ci tzw. kawa kuloodporna (“bulletproof coffee”), stosowana np. przy diecie ketogenicznej? Jeśli jeszcze nie przydarzyła ci się okazja, by wypróbować te rodzaje kawy, to wszystko przed tobą! A jeśli znasz już ich smak, to wiesz najlepiej, że różnorodność pysznych i wyjątkowych kaw nie ma końca!

(tekst i fot. mat. partnera)