21 września 2023

Czy mimo opłat koszty sprowadzenia auta z USA są cały czas korzystne?

Amerykańskie auta kuszą Europejczyków swoją konstrukcją, oryginalnością i stosunkowo niską ceną. Okazyjne promocje, na jakie można się natknąć na serwisach ogłoszeniowych, bardzo często pomijają jednak kwestie kosztów sprowadzenia auta z USA. Cena takiej usługi może bardzo często być wyższa, niż rzeczywista wartość samochodu. Warto zaznajomić się ze wszystkimi opłatami, jakie będziemy musieli uiścić w każdym etapie sprowadzania auta do Europy.

Reklamy

Podatek VAT i cło. Podstawowe koszty sprowadzenia auta z USA

Podstawowymi opłatami, które nowy nabywca będzie musiał uiścić do właściwego urzędu skarbowego są m.in. podatki, w tym podatek VAT. Stawka opłaty będzie zależna od miejsca odprawy celnej oraz typu pojazdu. Jeśli jest ona wykonywana na terytorium Niemiec – płacimy podatek VAT w wysokości 19%. Zrealizowanie odprawy w Polsce bądź wykonanie odprawy na przedsiębiorstwo niesie za sobą konieczność wykonania opłaty w wysokości 23%. Jeśli mamy do czynienia z samochodem zabytkowym, stawka podatkowa jest nieco niższa. Taki pojazd obłożony jest bowiem podatkiem w wysokości 7%.

Oprócz podatku VAT niezbędne będzie również opłacenie cła. Będzie ono charakteryzowało się zmiennymi stawkami w zależności od typu pojazdu. Jeśli sprowadzamy auto zabytkowe, jesteśmy zwolnieni z zapłaty cła. Stawka celna w wysokości 10% jest właściwa dla pojazdów osobowych, a 6% – dla amerykańskich motocykli.

Reklamy

Więcej – https://autazusa.pl/porada/koszty-sprowadzenia-auta-z-usa/

Opłata akcyzowa dla aut sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych

Kolejną konieczną opłatą jest akcyza. Koszty sprowadzenia auta z USA będą zawsze zawierać tę opłatę. Jest ona obliczana na podstawie pojemności silnika. Istnieją dwie stawki akcyzy: niższa dla pojazdów o pojemności do 2 litrów (3,1%) i wyższa dla pojazdów o pojemności większej niż 2 litry (18,6%).

Reklamy

Jak można zauważyć już na samym starcie koszty sprowadzenia auta z USA są powiększane o opłaty podatkowe stanowiące nierzadko duży procent wartości pojazdu.

USAImport.pl – sprowadzanie aut z USA, firma importowa z Warszawy

Obowiązkowe opłaty dodatkowe. Co jeszcze należy opłacić?

Koszty sprowadzenia auta z USA zawierają również płatności dodatkowe. Są to prowizje naliczane przez m.in. domy aukcyjne. Wysokość takiej opłaty będzie wahać się w granicach od 500 do 900 dolarów.

Kolejną płatnością jest konieczność uiszczenia opłaty za przerejestrowanie pojazdu oraz pełną dokumentację. To koszt w granicach 150 dolarów. Zanim samochód uda się w upragnioną przez nas podróż statkiem, musi zostać on dostarczony do portu morskiego. Koszt transportu samochodu waha się w granicach od 400 do 650 dolarów.

Prowizja pośrednika i koszt transportu lądowego. Czy to się nadal opłaca?

Cena zakupu amerykańskiego pojazdu będzie również obłożona prowizją za wykonane usługi biura pomagającego w imporcie samochodu. Cena takiej usługi waha się w granicach od 2500 do 5500 złotych. Po sfinalizowaniu transakcji wymagane będzie oczywiście przetransportowanie samochodu pod wskazany adres. Tak jak wspomniano wcześniej opłaty dotyczą transportu lądowego do portu morskiego, drogi morskiej oraz ponownie transportu lądowego na linii Niemcy-Polska. Doliczona może zostać opłata za przesyłkę dokumentów oraz inspekcję pojazdu przed odprawą celną.

Mimo tego, że koszty sprowadzenia auta z USA są stosunkowo wysokie, jest to nadal bardziej opłacalne rozwiązanie dotyczące pozyskiwania aut z rynków zagranicznych. Cena sprowadzenia pojazdu z Ameryki Północnej jest kilkadziesiąt procent niższa, niż w kontekście zakupu pojazdu z rynku zachodnio-europejskiego.

(tekst i fot. mat. partnera)