Czy można samodzielnie dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewek kontaktowych nie należy dobierać samodzielnie, nawet jeśli nosimy okulary i znamy swoją wadę wzroku. Tylko lekarz okulista lub optometrysta jest w stanie prawidłowo dopasować szkła kontaktowe, które będą wygodne i bezpieczne dla oczu.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta?

Szkła kontaktowe są wyrobem medycznym, ale do ich kupienia nie jest potrzebna recepta. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup soczewek bez konsultacji z lekarzem. Argumentują to tym, że noszą okulary przepisane przez okulistę i znają swoją wadę wzroku, dlatego wiedzą, jakie soczewki kupić. Jest to bardzo nieodpowiedzialne podejście. Każda osoba, która chce zacząć nosić szkła kontaktowe powinna najpierw udać się do lekarza okulisty lub profesjonalnego optometrysty. Specjalista nie tylko zmierzy wadę wzroku, ale dokona też pomiaru krzywizny rogówki, ustali dokładną refrakcję oka (załamywanie promieni świetlnych) i oceni wydzielanie łez. Dopiero na tej podstawie może stwierdzić, jak dobrać soczewki odpowiednie dla konkretnej osoby i jej wady wzroku.

 

Szkła kontaktowe a wada wzroku – jakie soczewki wybrać?

Nowoczesne soczewki kontaktowe pomagają w korygowaniu większości wad wzroku:

  • soczewki sferyczne stosuje się przy krótko- i dalekowzroczności,
  • soczewki toryczne są polecane przy astygmatyzmie,
  • soczewki progresywne (multifokalne) korygują starczowzroczność.

Okulista lub optometrysta zaproponuje soczewki najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Weźmie pod uwagę nie tylko wadę wzroku, ale też styl życia badanej osoby. Doradzi, czy lepsze będą na przykład soczewki jednodniowe (jednorazowe), czy szkła miesięczne (używane przez około 30 dni). Tylko dobrze dobrane szkła gwarantują wygodę i duży komfort noszenia, dlatego warto zaufać specjaliście.

 

Szkła kontaktowe należy wypróbować jeszcze przed wyjściem z gabinetu

Profesjonalny okulista lub optometrysta zawsze proponuje przymierzenie wybranych szkieł kontaktowych jeszcze w swoim gabinecie. W ten sposób może sprawdzić, czy soczewka dobrze przylega do oka, czy prawidłowo się centruje i czy ma odpowiednią ruchomość. W tym samym czasie pacjent może się upewnić, czy dobrane szkła są wygodne i czy zapewniają lepszy komfort widzenia. Podczas pierwszej wizyty specjalista powinien także nauczyć pacjenta zakładania i zdejmowania soczewek oraz pokazać, jak je prawidłowo pielęgnować. Po miesiącu warto wrócić na wizytę kontrolną. Okulista lub optometrysta jeszcze raz przeprowadzi badania i upewni się, że soczewki kontaktowe zostały odpowiednio dopasowane.

 

fot. materiał sponsora