Czy nadal można wziąć kilka pożyczek jednocześnie?

Życie lubi zaskakiwać, robić niespodzianki, ale nie zawsze są one miłe. Często wiążą się z wydatkami i to niemałymi. Nie zawsze też jesteśmy w stanie oszacować kwotę, która będzie potrzebna np. jeśli zepsuł się samochód czy laptop. Bo ciężko jest określić, ile będzie kosztowała naprawa. Być może naprawa nie będzie się opłacała, co wiąże się z niemałym wydatkiem na nowy sprzęt czy auto. Bywa, że zakładana wcześniej kwota okazuje się być znacznie wyższa i pożyczka nie pokryje koniecznych wydatków. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy firma, w której mamy pożyczkę, udzieli kolejnej? Czy lepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku w innej firmie pozabankowe? Jakie są szanse na pozytywną odpowiedź? Czy nadal można wziąć kilka pożyczek jednocześnie? Sprawdź, czy dostaniesz kolejną pożyczkę.

Reklamy

 

Credit Check – branżowa baza informacji o klientach

Jeszcze parę lat temu kilka pożyczek jednocześnie nie było większym problemem. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Firmy w trosce o pożyczane pieniądze i klientów, wymieniają się informacjami. Credit Check to największa w Polsce platforma wymiany danych pomiędzy firmami pozabankowymi. Każdy z uczestników projektu ma dostęp do informacji o klientach pozostałych firm. Obecnie skupia 35 firm pożyczkowych. Są to zarówno firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe, jak: Vivus, Smart Pożyczka, Tani Kredyt, jak i firmy oferujące pożyczki ratalne: Provident, Bocian Pożyczki, Takto. Pełna lista firm znajduje się na stronie Credit Check. Biorąc pożyczkę w jednej z tych firm, informacje o niej, widoczne są dla innych pożyczkodawców, którzy uczestniczą w projekcie. Credit Check to nie tylko mniejsze ryzyko dla firm pożyczkowych, ale przede wszystkim ochroni klientów przed spiralą zadłużenia. Zatem, jeśli nie stać Cię na kolejną pożyczkę, wniosek zostanie odrzucony.

Kilka pożyczek w jednym czasie a BIK

Zaciągnięcie kilku pożyczek w jednym czasie jest obecnie trudniejsze ze względu na współpracę firm pożyczkowych z Biurem Informacji Kredytowej. Kilka lat temu, firmy, które sprawdzały BIK można było policzyć na palcach jednej ręki, dziś trudno znaleźć taką, która nie ściąga raportu z BIK  o kliencie. A historia kredytowa mówi o człowieku wszystko. Jakie ma zadłużenie, wobec kogo i jak je reguluje, a także odnotowane jest poręczenie pożyczki. Informacje o pożyczkach pozabankowych zostają odnotowane w BIK, gdy firma współpracuje z Biurem bezpośrednio. Część pobiera raport przez BIG Info Monitor i taka pożyczka nie jest odnotowana w BIK. Kilka pożyczek w jednym czasie jest możliwe, ale konieczne jest posiadanie odpowiednich dochodów, które są wystarczające na spłatę kolejnych zobowiązań.

Więcej niż jedna pożyczka w tej samej firmie

W przypadku pożyczek krótkoterminowych sprawa jest prosta. Kilka pożyczek jednocześnie w tej samej firmie jest niemożliwe. O drugą pożyczkę można wnioskować albo zaraz po zaksięgowaniu spłaty poprzedniej, albo dopiero po wyznaczonym czasie, np. siedmiu dniach. Inaczej sprawa wygląda w przypadku firm oferujących pożyczki ratalne. Kilka pożyczek jednocześnie to realna opcja. Różnie to wygląda w poszczególnych firmach.

Kilka pożyczek jednocześnie w różnych firmach

Taka opcja również jest możliwa, ale podobnie jak w przypadku wnioskowania o drugą pożyczkę w tej samie firmie, musisz posiadać zdolność kredytową. Ukrywanie pożyczek, kredytów źle się kończy. Firmy pozabankowe bardzo szybko weryfikują, czy klient posiada pożyczki, w jakich kwotach, wobec kogo ma zadłużenie. A sprzyja temu również weryfikacja przez aplikacje typu Instantor. Ukrywanie tego typu informacji jest równoznaczne z odrzuceniem wniosku i wilczym biletem.

Jeśli posiadasz zdolność kredytową, kilka pożyczek jednocześnie nie stanowi problemu. Ale będzie obciążeniem dla domowego budżetu. Pamiętajmy jednak, że niełatwo jest spłacić kilka chwilówek, więc róbmy to z głową.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)