29 września 2023

Czy nowe rondo otrzyma imię 2 Pułku Strzelców Konnych?

Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej skierowało oficjalne pismo do Rady Miasta Hrubieszowa, w którym w imieniu miłośników hrubieszowskiego 2 Pułku Strzelców Konnych proponuje, aby nowe rondo przy skrzyżowaniu ulic Dwernickiego, Żeromskiego i Przemysłowej nazwać właśnie imieniem tej historycznej jednostki.

Reklamy

 

Pismo z uzasadnieniem wniosku na skanach poniżej.

 

ias24.eu:

Reklamy

Coraz więcej wskazuje na to, że nowe rondo przy skrzyżowaniu ulic Dwernickiego, Żeromskiego i Przemysłowej w Hrubieszowie, będzie nosiło imię 2. Pułku Strzelców Konnych.
Taką propozycję złożyli władzom miasta przedstawiciele zarządu Osiedla Żeromskiego, a także dowództwo Jednostki Wojskowej nr 4055 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Hrubieszowa i członkowie Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych z Mircza.

Według autorów tej propozycji pułk wpisał się na trwałe w historię miasta i Ziemi Hrubieszowskiej, zajmując poczesne miejsce w historii oręża polskiego. Dodatkowym argumentem jest fakt, że nowe rondo znajduje się w sąsiedztwie obecnych koszar, a w sierpniu 1939 roku właśnie stąd żołnierze wyruszyli na wojnę. – Chcemy w ten sposób zaakcentować i przypomnieć, przede wszystkim młodemu pokoleniu, że taki pułk przez 20 lat mężnie walczył zarówno w 1920 jak i w 1939 roku, służyło w nim wielu mieszkańców, nie tylko powiatu hrubieszowskiego, a dzisiaj ich potomkowie kultywują tradycje swoich ojców i dziadków – mówi prezes stowarzyszenia, wójt gminy Mircze Lech Szopiński. Zdaniem inicjatorów nowej nazwy dla ronda, nadanie mu imienia 2. Pułku Strzelców Konnych będzie wyrazem wdzięczności dla wszystkich oficerów i strzelców za ich rolę, jaką odegrali w życiu miasta i regionu w okresie pokoju w latach 1920 – 1939 oraz w czasie wojny obronnej na polach bitewnych pod Mokrą, Kamieńskiem i Krasnobrodem.

Reklamy

 

źródło: Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej, ias24.eu