Czy opłaca się założyć lokatę bankową?

Mimo wielu możliwości pomnażania pieniędzy, lokaty bankowe wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych i firm. Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na lokatę.

Reklamy

 

Oszczędzanie pieniędzy to kłopotliwy temat. Zdecydowana większość Polaków deklaruje chęć oszczędzania, ale tylko nieliczni wcielają plany w życie. Najczęstszą wymówką jest brak pieniędzy, które można byłoby odłożyć np. na koncie oszczędnościowym. To błędne założenie, bo – jak przekonują specjaliści – w przypadku oszczędzania nie kwota jest najważniejsza, ale systematyczność. Tylko w ten sposób można wykształcić sobie dobre nawyki.

Jeżeli należysz do grona osób, które regularnie oszczędzają i odkładają pieniądze na koncie oszczędnościowym, to powinieneś wiedzieć, że masz inne możliwości. Konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem, gdy systematycznie odkładasz pieniądze, ale gdy jednak uzbierasz już sporą sumę pieniędzy, najlepiej, abyś zwrócił uwagę na oprocentowanie. W przypadku konta oszczędnościowego nie jest ono najwyższe.


Lokata, czyli finansowa poduszka

Zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców lokaty bankowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Przypadek? Nie – te produkty od wielu lat są postrzegane jako dobry sposób na pomnożenie kapitału. Poza dobrym oprocentowaniem, nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Zakładając lokatę, klient dokładnie wie, ile i kiedy będzie mógł odebrać od banku.

Lokata bankowa to dobre rozwiązanie wówczas, gdy wiesz, że z zaoszczędzonych pieniędzy w najbliższym czasie nie będziesz korzystał. W takiej sytuacji nie ma sensu trzymanie ich na kiepsko oprocentowanym rachunku bankowym, a lokata wydaje się sensownym rozwiązaniem.


Zanim założysz lokatę

Produkty oszczędnościowe są oferowane przez wiele banków, a świetnym przykładem jest Idea Bank – lokata oferowana przez ten bank to pewny zarobek. Aby jednak nie czuł się rozczarowany, przed założeniem lokaty musisz:

  • Sprawdzić oprocentowanie i wyliczyć zysk. Okazuje się, że to zadanie często sprawia klientom sporo problemów. Dlaczego? Bo oprocentowanie to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę, wyliczając wysokość odsetek – liczy się również częstotliwość kapitalizacji. Pozostaje jeszcze kwestia podatku, dlatego też o pomoc w tym zakresie najlepiej poprosić specjalistę – pracownika banku.
  • Zorientować się, czy będziesz musiał założyć rachunek bankowy. Taka praktyka jest bardzo częsta. Jeżeli bank będzie wymagał, abyś założył rachunek bankowy, nie skreślaj go od razu, ale dowiedz się, ile będziesz musiał zapłacić za utrzymanie takiego rachunku. Może się okazać, że bank ma dla ciebie lepszą ofertę niż ten, z którego usług aktualnie korzystasz.
  • Sprawdzić minimalną i maksymalną kwotę, jaką będziesz mógł zdeponować na lokacie. Pamiętaj, że w każdym banku możesz założyć więcej niż jedną lokatę. To idealne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które zaoszczędziły całkiem sporą kwotę pieniędzy.

Przed założeniem lokaty powinieneś też zastanowić się, kiedy będziesz miał potrzebę skorzystać z odłożonych pieniędzy. Jeżeli stosunkowo szybko, to najlepszej oferty szukaj wśród lokat miesięcznych lub na 3 miesiące. Jeżeli wiesz, że nie będziesz potrzebował oszczędności przez długi czas, to z powodzeniem możesz zapoznać się z ofertą lokat długoterminowych.

 

 

fot. mat. sponsora