Czy pisanie piórem jest wygodne?

Spieszymy się, łapiąc każdą, wolną chwilę, by móc przejrzeć portale społecznościowe? Wciąż brakuje nam czasu, pędząc za czymś, co umyka wtedy, gdy stoimy w korku zamiast wybrać space? Częściej niż rozmową z rodziną zajmujemy się pisaniem wiadomości tekstowych na klawiaturze telefonu? Czy mamy czas na ręczne pisanie? Gdy zachodzi konieczność, pospiesznie notujemy coś zwykłym długopisem, a można by poświęcić trochę czasu na pisanie piórem, które nie tylko kształtuje charakter pisma, ale uczy cierpliwości, która może przydać się w każdej dziedzinie życia. Pisanie piórem jest czasochłonne i trudniejsze od pisania długopisem, jednak szereg zalet, z nim związanych zdecydowanie przewyższa niedogodności.

Reklamy

 

Od kiedy warto sięgać po pióro?

Po pióro warto sięgać od najmłodszych lat. Wiele firm produkujących artykuły biurowe, w tym wieczne pióra, posiada w ofercie pióra, wyposażone w stalówki, odpowiednie dla początkujących. Dzieci, poznające alfabet i uczące się techniki odręcznego pisma powinny ćwiczyć swoje umiejętności przy pomocy pióra, które pomaga zachować cierpliwość i skupić się na starannym odwzorowaniu kształtu liter. Najmłodsi, piszący piórem doceniają możliwość popełnienia błędu, dzięki wymazywaczom, odpowiednim do usunięcia atramentu z papieru. Dzięki piórom, dostosowanym rozmiarem, wagą oraz rodzajem stalówki do potrzeb i umiejętności dziecka, uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej z pewnością stwierdzi, iż pisanie piórem jest wygodne. 

Czy dla dorosłych pisanie piórem wciąż jest wygodne?

Sentyment do pisania piórem, które w młodszych klasach było obowiązkowe, z pewnością pozostał u większości z nas. Obecnie nie mamy jednak czasu na pisanie piórem, które zajmuje go więcej niż pospieszne pisanie długopisem. Pisanie piórem wymaga wprawnej techniki, która zwraca uwagę na sposób trzymania pióra, siłę nacisku stalówki na papier oraz konieczność wyraźnego kształtowania liter, skutkującą ładnym charakterem pisma. Walory estetyczne tekstu, napisanego piórem z pewnością są większe, niż w przypadku pisania długopisem, bądź cienkopisem. Pasjonaci kaligrafii używają pióra w swoich dziełach, doceniając wygodę, gwarantowaną dzięki możliwości użycia stalówki. Stalówka tworzy wygodną możliwość różnicowania grubości liter oraz tworzenia starannych prac. O ile u dzieci, uczących się pisać oraz kaligrafów pisanie piórem jest wygodne, z uwagi na precyzję, jaką trzeba wnieść w kształtowanie techniki pisania, o tyle u dorosłych, piszących najpotrzebniejsze informacje, wygodniejszy jest długopis lub cienkopis. 

Wygoda nie musi być najważniejsza

W codziennym zabieganiu warto znaleźć czas na sprawy, które są najważniejsze. Można wyobrazić sobie, ile czasu zyskamy, rezygnując z przeglądania stron internetowych i portali społecznościowych, skupiając się w tym czasie na rozmowie z rodziną. Jeżeli na co dzień nie mamy czasu, by pielęgnować piękne pisanie piórem, warto sięgnąć po nie chociaż raz na jakiś czas. Tworzenie zapisków stanie się doskonałym sposobem na chwilę dla siebie, relaksując i przenosząc w świat marzeń i wspomnień. Pisanie piórem może stać się chwilą, którą będziemy celebrować, a precyzja, z jaką należy pisać piórem z pewnością przyda się nie tylko podczas tworzenia tekstu piórem, ale w codziennych czynnościach. To, co wygodne, nie zawsze jest inspirujące i kształcące. Pisanie piórem, mniej wygodne od używania długopisu, jest jednak czynnością, którą należy pielęgnować i praktykować z uwagi na pozytywny jej wpływ na wiele dziedzin życia.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)