Czy pracując w UX, trzeba umieć kodować?

Eksperci zajmujący się doświadczeniem użytkownika, a także projektowaniem jakościowych produktów cyfrowych coraz częściej potrzebują elastycznego rozwoju zawodowego, również związanego z poznaniem kodowania, nawet na podstawowym poziomie. Czy kodowanie przydaje się w pracy z UX i czy to obowiązkowa kwalifikacja?

Reklamy

Dlaczego współpraca między działem UX, a programistami ma znaczenie?

Większość UX designerów współpracuje na bieżąco z zespołem programistów. Niektóre przedsiębiorstwa rozdzielają specjalizacje, co w większości przypadków przekłada się na lepsze rozłożenie odpowiedzialności i rozliczenia projektów. Z drugiej strony UX designer, który rozumie, chociaż podstawy kodowania znacznie szybciej przekaże kluczowe informacje programistom, albo lepiej podejdzie do projektowania całej struktury produktu cyfrowego, aplikacji, strony sprzedażowej. Po więcej informacji zapraszamy na https://uxupgrade.pl.

Płynne przechodzenie kwalifikacji, a wpływ na komunikację w realizacji projektu

Wiedza o tym, czym zajmują się inne działy, w jaki sposób działają to też szansa poprawienia efektywności. Dobrze, jeżeli projektant doświadczeń potrafi odczytać kod źródłowy strony i wykrywać fundamentalne błędy. Eksperci UX zainteresowani poszerzeniem kwalifikacji programistycznych powinni rozpocząć od możliwie najprostszych języków z wieloma przypisanymi poradnikami. Przykłady? Python na start, a później Java ze względu na szeroką użyteczność w większości biznesów online. Od projektantów doświadczeń nie oczekuje się zaawansowanej znajomości kodowania, ale raczej świadomości podstaw. Dzięki temu przy realizacji zadań uzyskuje się większą płynność w komunikacji zespołów.

Od programisty do UX-owca, czyli naturalna ścieżka rozwoju kariery

Prawidłowe kodowanie pośrednio wpływa na doświadczenie użytkownika, ponieważ skraca czasy ładowania, przekłada się na lepszą optymalizację serwisu sprzedażowego, na łatwość implementacji konkretnych technologii. Przy rozwoju produktów cyfrowych nie chodzi tylko o użyteczność, ale o łatwość wprowadzenia niektórych decyzji projektowych. Koszty optymalizuje się właśnie przez połączenie myślenia UX i prawidłowego podejścia do kodowania. 

Bardzo wielu programistów przenosi się naturalnie do zawodu UX-owca, a rzadziej odwrotnie. Dzięki testowaniu zachowań użytkowników na stronie może się okazać, że na niektórych elementach wcale nie trzeba się tak bardzo skupiać, ale lepiej przenieść energię na coś innego. A zatem prawidłowa analiza jakościowa i ilościowa wykonana przez UX-owca może przełożyć się na zmniejszenie kosztów, pracochłonności programistów, a to już realny wpływ na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa.

Czy projektant UX powinien kodować?

Powinien przede wszystkim rozumieć podstawy, co ułatwi komunikację pomiędzy działami i pozwoli w niektórych przypadkach na wygenerowanie sporych oszczędności. Zawód programisty oraz eksperta UX coraz częściej się przeplata. Poznanie podstaw kodowania to niewielkie wyzwanie, a przynoszące wiele dobrego dla tworzenia nowych, coraz częściej innowacyjnych produktów cyfrowych.

­

(tekst i fot. mat. partnera)