Czy stronę na wordpressie można przenieść na inny serwer?

Migracja WordPressa na nowy serwer lub stworzenie kopii witryny na nowej domenie nie jest tak trudnym zadaniem, jak może na początku się wydawać. Każdy, kto ma podstawową wiedzę na temat CMS WordPress, może zmigrować swoją stronę na nowy serwer przy niewielkim wysiłku.

Co to jest WordPress?

WordPress to przede wszystkim popularny system zarządzania treścią (CMS) używany do uruchamiania stron internetowych. Jest to również potężne narzędzie do blogowania, które umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie, publikowanie i zarządzanie treściami w sieci. W związku z tym konfiguracja i rozpoczęcie korzystania z WordPressa nie jest takie trudne.

Jednak gdy WordPress jest używany we własnej domenie, możliwe jest, że serwer obsługujący witrynę może stać się niestabilny lub ulec awarii. Może to spowodować utratę swoich witryn, jeśli nie podejmą kroków, aby temu zapobiec.

Czy istnieje możliwość przeniesienia strony z WordPress na inny serwer?

Jak wrzucić stronę na serwer?. Przeniesienie strony na inny serwer z WordPress wymaga przede wszystkim pobrania zawartości danej strony na dysk komputera. W tym celu można połączyć się z serwerem używając do tego celu przeznaczonego programu łączącego się przez port FTP. W ten sposób można pobrać pliki strony i zapisać je na dysku.

Potem powinno się wyeksportować istniejącą bazę danych do pliku. Dzięki temu istnieje możliwość zaimportować tabel bazy do nowego serwera. Jak to zrobić? Powinno się zalogować się do panelu „phpMyAdmin” i wykonać eksport pliku bazy danych poprzez opcję „Export”. Potem należy zatwierdzić zadanie przyciskiem „Wykonaj”.

Konieczne będzie także przeniesienie na nowy serwer, a także utworzenie nowej bazy danych oraz konta FTP. W wielu przypadkach konto FTP jest już automatycznie skonfigurowane z dostępem do głównego katalogu. Z reguły hasło powinno być takie samo jak hasło do konta, na które będziesz się logować. Jeśli nie masz hasła to zostanie Ci przesłane pocztą elektroniczną podczas rejestracji konta u usługodawcy.

Kolejny krok jest podobny do pobierania stron z bieżącego serwera. Trzeba będzie wgrać dane na nasz nowy serwer oraz zaimportować plik do nowej bazy danych.

Przeniesienie domeny na inny serwer należy dokonać do katalogu, do którego skierowana jest domena na nowym serwerze.

Gdzie można zainstalować WordPress?

WordPress można zainstalować na witrynie innej niż Drupal. Wszystkie witryny mogą korzystać z WordPressa, niezależnie od ich platformy; nie ma ograniczeń co do miejsca instalacji. Oprogramowanie jest zwykle instalowane na serwerze z systemem Linux lub Mac OS X i może działać razem z innym oprogramowaniem. Dodatkowo instalacji nie musi dokonywać właściciel serwisu. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może zainstalować i używać WordPressa. Zmiana domeny nie będzie także zajmowała dużo czasu.

WordPress można zainstalować również na subdomenie. Subdomeny są podobne do zwykłych domen, ale mają mniej znaków w nazwie. Są one często używane również w witrynach wordpress. Subdomeny ułatwiają osobom z serwerami współdzielonymi lub publicznymi dostawcami hostingu udostępnianie poszczególnym użytkownikom własnej przestrzeni bez konieczności posiadania wielu kont.

Prawidłowo skonfigurowany serwer pozwala każdemu użytkownikowi na posiadanie własnej witryny internetowej bez ryzyka niestabilności lub utraty danych, jeśli przeniesie swoją witrynę w inne miejsce.

WordPress ma system tworzenia kopii zapasowych, który ułatwia odzyskanie danych w razie awarii serwera. Wszystkie wersje WordPressa mają wbudowany automatyczny system tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu nie musisz się martwić o ręczne tworzenie kopii witryny za każdym razem, gdy wprowadzasz zmiany.

Każdy, kto instaluje WordPressa, będzie chciał upewnić się, że wybrany przez niego dostawca hostingu ma wystarczającą ilość dostępnych zasobów, aby mógł płynnie prowadzić swoją witrynę bez przerw lub spowolnień zakłócających jego harmonogram pracy. Warto zainteresować się ofertą firmy Medialake dostępnej na stronie https://medialake.pl, zajmującą się między innymi projektowaniem stron, sklepów internetowych opartych o system WordPress.

Po zainstalowaniu WordPressa i uruchomieniu aktualizacji użytkownik powinien wykonać kopię zapasową swojej witryny za pomocą zautomatyzowanego systemu dołączonego do oprogramowania przed skonfigurowaniem pierwszego posta.

WordPress- Podsumowanie

Cała migracja strony na WordPressie na inny serwer zajmuje około 15 minut (w zależności od wielkości strony lub bloga). Tego rodzaju zadaniem mogą również zająć się osoby, które nie są ekspertami IT. Najlepszym sposobem na przeniesienie strony na inny serwer jest użycie FTP do wykonywania transferu stron.

­

tekst i fot. mat. partnera