Czy ten autokar jest bezpieczny?

Hrubieszów

Wyjeżdżasz na wakacje? A może twoje dziecko, za kilka dni, wyjedzie autokarem na kolonię? Inspekcja Transportu Drogowego we współpracy z Policją oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kierowca.PL specjalnie dla ciebie przygotowała kilkunastominutowy film edukacyjny.

Reklamy

Pomóż kierowcy poprowadzić autobus. Dowiedz się jak należy zachować się przed wyjazdem, w czasie podróży oraz w chwili jej zakończenia. Film „Bezpieczny Autobus” twa kilkanaście minut i ma do spełnienia zadanie profilaktyczne. Jego motywem przewodnim jest zachowanie się w autobusie podczas zorganizowanych wyjazdów.

Reklamy

– Jak traumatycznym przeżyciem może być wysłanie dziecka w trasę z obcymi osobami, to chyba każdy z rodziców wie. – mówi Marek Rupental, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, współinicjator projektu. – Myślę, że przygotowany przez nas film w znacznym stopniu może pomóc rodzicom przygotować dzieci do podróży, tak aby były świadome nowego otoczenia. Na to warto znaleźć kilkanaście minut przed komputerem.

_________________________________________________
_________________________________________________

Film „Bezpieczny Autobus” cz. 1

_________________________________________________
_________________________________________________

Film „Bezpieczny Autobus” cz. 2

_________________________________________________
_________________________________________________

***

Jedzie autobus… A tu krokodyl

W trakcie kontroli przeprowadzonych od 1 stycznia do 30 kwietnia 2009 r. wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego wydały ponad 750 decyzji o nałożeniu kary na przewoźników, tj. blisko 10 proc. właścicieli skontrolowanych autobusów (8131 kontrole). I jak to ze statystyką bywa, to dużo i zarazem mało… Ważnym jest aby stan techniczny autokarów był właściwy, a kierowcy wypoczęci.

– W grupie kontrolowanych pojazdów przewożących dzieci zatrzymujemy średnio 5 procent dowodów rejestracyjnych. Naruszeń przepisów jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach. – mówi Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego. – Dużo gorzej wypadają autobusy komunikacji miejskiej. W trakcie kontroli zatrzymujemy ponad 60 procent dowodów rejestracyjnych.

Podczas wakacji, w ramach akcji „Bezpieczny autokar”, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe autokarów turystycznych. Sprawdzany będzie przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość prowadzących pojazd. Istnieje możliwość zgłoszenia do kontroli autokaru przed wyjazdem. W tym celu rodzice, organizatorzy wyjazdów powinni z kilkudniowym wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie skontaktować się z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego lub z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Inspektorzy lub policjanci przyjadą na miejsce odjazdu autokaru lub wskażą stały punkt kontrolny, na który autokar powinien podjechać.

Strona Inspekcji Transportu Drogowego: http://www.gitd.gov.pl/ » (zobacz: WITD)
Strona Policji: http://www.policja.pl/ » (zobacz: jednostki policji)

Opr. SAH
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kierowca.PL
al. Wojska Polskiego 184, 71–256 Szczecin
Szczecin, 18.05.2009 r.

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009