Czy to już czas na zmianę pracy?

Być może zastanawiasz się, czy miejsce, w którym właśnie znajduje się Twoja kariera zawodowa jest właściwa. Pracujesz w tej samej firmie od lat i… nie wiesz, czy to głód jakiejkolwiek zmiany, a może realny problem z obecnym pracodawcą. Jak rozróżnić te dwa stany i skąd wiedzieć, czy to już czas na zmianę pracy?

Reklamy

Co powinna dawać Ci praca? Pieniądze, ale nie tylko. W pracy trzeba także się rozwijać a finalnie czerpać z niej satysfakcję. Te trzy składowe tworzą dopiero finalny obraz miejsca, w którym chcielibyśmy wykonywać swoje obowiązki przez 8 godzin dziennie, 40 tygodniowo i średnio 160 h miesięcznie. To jednak nadal nie wszystko, ponieważ dalej przechodzimy do działu „indywidualne preferencje”. Tobie może zależeć na pracy zdalnej z dowolnego krańca świata, Kasi na zniżkowej karcie do siłowni, Mateuszowi na opiece zdrowotnej, Dagmarze na wsparciu od pracodawcy dla młodej mamy, a Stanisławowi na premiach za wysługę lat. Każdy z nas jest inny, powinien więc być w miejscu dopasowanym do siebie i swoich aktualnych potrzeb.

Aktualność potrzeb

Dlaczego ważne są aktualne potrzeby? Gdy jesteś studentem mogą pasować Ci umowy zlecenia, prace krótkoterminowe, które można wykonywać o różnych porach, łapanie doświadczenia w coraz to nowych dziedzinach i niewysokie wynagrodzenie. Do 26 roku życia nie interesuje Cię nawet zbytnio różnica między brutto a netto. Jednak koło 30-stki zmieniają się priorytety. W sumie to dobrze byłoby mieć uporządkowany rytm dnia, stałą pensję, cykliczną wpłatę na fundusz emerytalny i rozwijać się stopniowo, ale w jednym, bardzo konkretnym kierunku.

Reklamy

Uważnie przyjrzyj się swojej obecnej pracy w kontekście zmian, które zaszły w Twoim życiu. Być może stanowisko i możliwości w tej firmie nie przystają już do Twojego doświadczenia zawodowego, rytmu dnia, czy zobowiązań finansowych. Zawsze chciałeś się rozwijać w wąskiej dziedzinie swojej branży, ale przedsiębiorstwo nie daje Ci do tego sposobności? To też dobry powód, aby zastanowić się nad zmianą zatrudnienia.

Przewidywalna rutyna

W poniedziałki Justyna zawsze przychodzi spóźniona do firmy, bo kupowała pyszne ciasteczka ptysiowe. Menadżer mówi, że „to już ostatni raz”, a Tobie zawsze przydziela to samo „zadanie bojowe” na początek tygodnia? Zapewne znasz już mechanizm działania przedsiębiorstwa na wylot. Tak samo jak swoje obowiązki. Po raz tysięczny robisz tę samą tabelkę w Excelu i na jej widok masz ochotę… po prostu wyjść.

To bardzo wyraźny sygnał tego, że praca przestała być dla Ciebie rozwojowa. W kółko wykonujesz te same zadania i niczego nowego się nie uczysz. Kiedy jednocześnie masz poczucie, że wciąż nie jesteś ekspertem w branży, a jedynie zatrzymałeś się na pewnym poziomie, który jest wygodny dla Twojego pracodawcy, to pewnie czas, aby przełamać tę rutynę.

Brak prowizji i awansów

Sytuacja może też kształtować się tak, że rozwijasz się bardzo dynamicznie. Od kierownictwa otrzymujesz nowe projekty — jeden trudniejszy od drugiego. Obsługujesz jednocześnie kilku klientów (i to międzynarodowych), organizujesz szkolenia dla innych pracowników (aby pokazać im, jak uzyskać takie wyniki), wykonujesz skomplikowane tabele przestawne, obliczasz budżety kampanii, a zarabiasz tyle samo, co wtedy, gdy parzyłeś dla wszystkich kawę i nie znałeś jeszcze nazwiska żadnego klienta?

Jest to zdecydowanie czas na rozmowę z kierownictwem, choć sam brak podwyżki i awansu przez tyle lat powinien już dać Ci do myślenia. Skoro stajesz się coraz lepszym pracownikiem, obsługujesz „trudniejsze przypadki”, to znaczy, że przynosisz firmie wyższe zyski ze swojego stanowiska. Takie działanie powinno być nagradzane. W końcu masz spory udział w sukcesie firmy! Mądry pracodawca da Ci odczuć, że to, co robisz, jest przez niego doceniane.

Work or not, czyli zmień pracodawcą z głową!

Uważasz, że czas na zmianę? Nie rozwijasz się lub Twój rozwój nie jest nagradzany? Masz dość życiowej rutyny lub chcesz popracować z innym zespołem? Pewnie czujesz, że trzeba rozejrzeć się za nowym pracodawcą. Jesteś już jednak na zupełnie nowym poziomie poszukiwań. Wiesz, na czym Ci zależy w pracy i czego oczekujesz od nowego stanowiska. Dobrze więc byłoby wszystkie te aspekty sprawdzić jeszcze zanim usiądziesz za biurkiem innej firmy. Tylko jak?

Sprawdź opinie o pracodawcy w Work or not! Portal skupia wokół siebie pracowników wszystkich branż. Mogą oni w sposób otwarty wypowiedzieć się o atmosferze w konkretnej firmie. Określają tym samym nie tylko, czy pracodawca jest godny zaufania, ale również, jak odnosi się do pracowników, czy w przedsiębiorstwie są szanse na awans oraz rozwój w wybranych kierunkach. Sprawdzenie opinii o pracodawcach w Work or not to tylko chwila, która może zmienić Twoją karierę zawodową na lata. Przejmij kontrolę i wznieś poszukiwania nowej pracy na inny poziom!


tekst i fot. mat. partnera