Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej powinna być dla nas priorytetem pod każdym względem. Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie ust to codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Płyn do jamy ustnej ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Reklamy

 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów płynów do ust. Większość specjalistycznych płynów do płukania ust usuwa bakterie, chronią przed próchnicą i chorobami dziąseł. Dobre płyny również zapobiegają osadzaniu się kamienia i odświeżają oddech. Na półkach sklepowych możemy również znaleźć płyny, które wybielają zęby. Płyn do płukania ust powinien znaleźć się w każdej łazience. Produkt ten warto używać po to, aby jeszcze skuteczniej dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Obecnie płyn do pukania ust możemy zastosować na 3 sposoby:

  • Wypłukać jamę ustną przed szczotkowaniem zębów;
  • Wypłukać jamę ustną po szczotkowaniu zębów;
  • Wypłukać jamę ustną między posiłkami.

Płyny do płukania ust – zalety

Dla wielu osób pielęgnacja jamy ustnej ogranicza się tylko do szczotkowania jamy ustnej rano i wieczorem. Niestety samo szczotkowanie nie wystarczy, by usunąć szkodliwe bakterie. Kompleksowa higiena jamy ustnej to przede wszystkim używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust.

Wybierając odpowiedni płynów do płukania jamy ustnej należy kierować się własnymi potrzebami. W wielu sklepach dentystycznych mamy duży wybór płynów do płukania ust. Niektóre delikatnie wybielają zęby, inne chronią dziąsła przed parodontozą. Niektóre płyny mogą również maskować  nieprzyjemny zapach z ust spowodowany np. paleniem papierosów. W sklepach znaleźć można także bardziej specjalistyczne produkty, przywracające prawidłowe pH jamy ustnej. Wśród oferowanych można znaleźć także płyny wzmacniające szkliwo, regenerację języka, błon śluzowych jamy ustnej i przyzębia. Płukanie ust jest również wskazane podczas rekonwalescencji po zabiegach.

Pamiętajmy, że szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej. Współczesne płyny działają na wiele sposobów o to ich kilka zalet:

  • Dociera tam, gdzie nie dociera szczoteczka;
  • Wzmacniają zęby dodatkową tarczą ochronną przed bakteriami;
  • Zapobiegają krwawieniu dziąseł;
  • Chronią zęby przed paradontozą;
  • Wzmacniają szkliwo;
  • Zmniejszają nadwrażliwość zębów;
  • Zapewniają świeży oddech.

Jak często można stosować płyn do płukania?

Każda osoba, która dba o higienę jamy ustnej wie, że regularne szczotkowanie zębów rano i wieczorem jest najważniejsze. Niestety w przypadku używania płynów do płukania ust nie jest już to takie oczywiste. Wielu producentów i dentystów zaleca płukanie ust raz lub dwa razy dziennie. Częste płukanie ust nie jest wskazane, szczególnie, gdy używamy płukanek wybielających oraz past z fluorem.

Płyn do płukania jamy ustnej najlepiej stosować wieczorem, jako ostatni etap czyszczenia zębów. Jamę ustną płuczemy nie dłużej niż przez 1 minutę, przy czym 30 sekund to wystarczający czas. Usta powinno się płukać energicznie. Użycie płynu przed szczotkowaniem pozwoli zmiękczyć płytkę nazębną, co ułatwia poprzez szczotkowanie jej usunięcie. Dodatkowo płukanie ust pomiędzy porannym i wieczornym szczotkowaniem pozwala na usunięcie spomiędzy zębów resztek pokarmowych i odświeżenie oddechu.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)