19 kwietnia 2024

Czy wiesz, że…? Dwukrotnie w Hrubieszowie gościł Tour de Pologne

Gdzieś przeczytałem, że po raz pierwszy w br. przemknie przez Hrubieszów Tour de Pologne, czyli Wyścig Dookoła Polski. A tu pół wieku temu po raz pierwszy, a w 1975 r. po raz drugi – ten prestiżowy wyścig ze światowymi gwiazdami kolarstwa kończył i zaczynał etapy w Hrubieszowie. W rewanżu za doskonałą organizację i atmosferę, wybitni kolarze z Ryszardem Szurkowskim na czele i jego trenerem Henrykiem Łasakiem dodatkowo odwiedzili naszą miejscowość. Były tłumy, a wśród nich i ja z uczniami, a następnie i z zawodnikami.

Dwukrotnie w Hrubieszowie gościł Tour de Pologne

1972 – 22 lipca w ramach XXIX Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Polski rozegrano III etap na trasie Białopole – Hrubieszów (26 km – indywidualna jazda na czas – meta na stadionie w Hrubieszowie, z tej okazji po raz pierwszy wyasfaltowano drogę prowadzącą na stadion). Wygrał Tadeusz Ochot (Gwardia Katowice) przed Hiszpanem Jose Luisem Viejo (brązowy medalista Mistrzostw Świata z 1971 r.) i Tadeuszem Mytnikiem. Harcerze pod czujnym okiem druha Czesława Podgórskiego dbali o kolarzy posiadając m.in. w wyposażeniu ciepłe koce. W wyścigu startowało 115 zawodników, w tym 6 drużyn zagranicznych z: Austrii, Belgii, Holandii, NRD, Szwajcarii i Hiszpanii.

1972 – 23 lipca w ramach XXIX Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Polski rozegrano IV etap na trasie Hrubieszów – Jarosław (146 km), wygrał go Jose Luis Viejo (Hiszpania), który wygrał cały wyścig przed Tadeuszem Mytnikiem (Flota Gdynia) i Stanisławem Gazdą (Start Bielsko). Startowali m.in. jeszcze tak wspaniali polscy kolarze, jak: Gawliczek, Brzeźny, Krzeszowiec, Czechowski, Polewiak, Magiera, Kowalski, Bylicki, Mycek, Latocha, Kluj, Hanusik. Był też red. Zygmunt Weiss z Przeglądu Sportowego i trener kadry Polski Henryk Łasak, dyrektorem wyścigu był Ryszard Gołębiewski.

­

***

­

1972 – 23 listopada do Hrubieszowa przyjechała w odwiedziny w rewanżu za wspaniałą gościnę i liczną publiczność podczas wyścigu dookoła Polski ekipa kolarzy olimpijczyków, m.in. przebywali: Krzysztof Stec z Lublina, mistrz świata amatorów Ryszard Szurkowski i jego trener Antoni Łasak, który za parę miesięcy zginął w wypadku samochodowym, wracając z obozu sportowego. Ich autografy znajdują się w kronice SKS LO w Hrubieszowie.

­

***

­

1975 – W ramach XXXII Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Polski został rozegrany II Etap na trasie Biała Podlaska – Hrubieszów (180 km – meta na stadionie). Wygrał Jan Raczkowski (Polska II). W wyścigu uczestniczyło 98 zawodników, z ekip zagranicznych m.in. uczestniczyli: NRD (Hans Joachim Hartnick, Bernd Drogan, Gerhard Lauke, trener Klaus Ampler), Czechosłowacy (Mirosław Sykora, trener Pavel Doleżal), Szwecja z wicemistrzem świata Svenem Ake Nilssonem. Etap ten rozegrano w strugach deszczu i przejmującym zimnie, wycofało się aż 13 kolarzy.

1975 – 14 września w ramach w/w wyścigu kolarze rozegrali III Etap ruszając z Hrubieszowa do Przemyśla (174 km), ten etap wygrał Stanisław Boniecki (Polska I). Cały wyścig wygrał Tadeusz Mytnik przed Hartnickiem (NRD) i Marianem Majkowskim. Z polskich znanych zawodników uczestniczyli: Jan Brzeźny, Boniecki, Kaczmarek, Zawada, Smyrak, Szczepkowski. Trenerem kadry był Karol Madej a asystentem Marian Więckowski, prezesem PZKol Włodzimierz Gołębiewski.