Czy żaluzje fasadowe sprawdzą się w Twoim domu?

Żaluzje fasadowe (zewnętrzne) są jednym z najczęściej rozważanych rozwiązań, jeśli chodzi o osłonę okien i będą tylko zyskiwać na popularności, w związku z obecnymi zmianami klimatu.

Reklamy

Najważniejsza zaleta żaluzji fasadowych

Jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o dzienną ochronę przeciwsłoneczną. Wszyscy odczuwamy cieplejsze temperatury i o tyle, o ile podobają się nam one na wakacjach, tak w mieszkaniu wolelibyśmy raczej chłodniejsze temperatury. Zwłaszcza że model pracy online stał się znacznie popularniejszy i nie jedna osoba chciałaby zainwestować w klimatyzator.

Z żaluzjami fasadowymi może okazać się, że nie jest to konieczne. Takie rozwiązanie istotnie zmniejsza nagrzewanie się pomieszczenia , również kiedy są one tylko częściowo zasłonięte.

Reklamy

Szkło jest materiałem, który bardzo się nagrzewa i to przez szkło nasze mieszkania i domy duszą nas zaduchem. Zasłonięcie okien z zewnątrz usuwa ten problem. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to markizy fasadowe zewnętrzne oraz rolety zewnętrzne, jednak tylko te pierwsze mają kluczową przewagę. Żaluzje fasadowe izolują szybę od promieni słońca, nawet w ciągu dnia, kiedy z jednej strony chcemy się cieszyć światłem dzienny, a z drugiej strony nie życzymy sobie gorąca płynącego z zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ to rozwiązanie pozwala regulować ilość wpadającego światła, poprzez kąt nachylenia zakładek (lameli) aluminiowych.

Automatyzacja – pierwszy krok w stronę inteligentnego domu

Markizy fasadowe można łatwo wyposażyć w sterowanie radiowe, czyli system z napędem elektrycznym, dzięki czemu będzie można regulować stan zasłonienia żaluzji pilotem. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia rozbudowanie tej podstawowej funkcjonalności i na przykład dodanie sterownika zegarowego. Dzięki temu można zaprogramować żaluzje tak, żeby zawsze dopasowywały swoje nachylenie, bądź zamknięcie do pory dnia. Jest możliwe również zsynchronizowanie wszystkich żaluzji fasadowych i kierowanie nimi z jednego punktu w domu. Najfajniejszą opcją jest zainstalowanie czujnika słonecznego, dzięki czemu żaluzje natychmiast zareagują na intensywne nasłonecznienie. Warto również polecić instalację czujnika wiatrowego, dzięki czemu żaluzje automatycznie zwiną się, przy niesprzyjającej pogodzie.

Styl i prywatność

W przeszłości w naszych domach królowały firanki, stwarzały one namiastkę prywatności i domowy charakter wnętrza. W najnowszych projektach architektonicznych firanek nie ma już zupełnie. Jeśli chodzi o estetykę, wybieramy minimalistyczne, proste wnętrza, z dużymi oknami, ale nieosłoniętymi. Żaluzje fasadowe są świetnym uzupełnieniem tych wnętrz, ponieważ dzięki ustawieniu ich pod dowolnych kątem, możemy uzyskać wrażenie prywatności, podobne do dawnej firanki. Żaluzje dobrze wpasują się też stylistycznie do każdego nowoczesnego wnętrza. Mają elegancki, geometryczny kształt. Dodatkowo wiele firm oferuje co najmniej kilka kolorów oraz szerokości zakładek (lameli). W tym produkcie uzyskuje się dobrą trwałość koloru, lamele są pokryte warstwą ochronną UV i nie obserwuje się ich blaknięcie przez wiele lat użytkowania.

­

(tekst i fot. mat. partnera)