Czym jest freestyle narciarski?

Freestyle to forma narciarstwa swobodnego, która najczęściej uprawiana jest w specjalnie do tego wybudowanych snowparkach. Ich infrastruktura wyposażana jest w liczne skocznie i poręcze, na których wykonywać można efektowne akrobacje. Taka forma narciarstwa to hobby przeznaczone przede wszystkim dla doświadczonych narciarzy, którym nie straszne żadne przeszkody na śniegu.

Reklamy

 

Profesjonalna jazda freestyle

Podobnie jak w przypadku klasycznej jazdy na nartach, przy poznawaniu tajnik freestylu warto skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów. W Polsce znaleźć można szkoły narciarskie, w których organizowane są lekcje freestylu – w kraju oraz za granicą. Szkolenia odbywają się co zimę w konkretnych snowparkach, gdzie pod okiem fachowców spróbować można swoich pierwszych przejazdów po railach i boksach, a także samodzielnie wykonać debiutancki skok. Miłośnicy tej dyscypliny muszą wyposażyć się jednak w odpowiednie narty freestyle.

Freeride w Polsce

Jednym z kluczowych elementów freestylu narciarskiego jest freeriding, który oznacza jazdę poza wyznaczonymi trasami.
W Polsce nie ma naturalnych warunków do rozwoju tej dyscypliny – aby ją uprawiać potrzeba odpowiednich miejsc, gdzie jazda poza główną trasą jest możliwa. Samodzielne schodzenie z tras jest też w wielu obszarach niemożliwe. Z problemem tym nie spotykają się jednak narciarze z krajów alpejskich, gdzie miejsca dla freeriderów są specjalnie oznaczone i łatwo dostępne. Sport ten jest niezwykle popularny także w krajach skandynawskich oraz USA. Snowboard powoli wychodzi z mody, jednak narty freestyle zyskują coraz większą popularność.

Narciarstwo jako sztuka

Freestyle nie jest uznawany za typowe rozwinięcie narciarstwa klasycznego. Umiejętności nabyte podczas typowych wizyt na stoku pozostają jednak niezwykle ważne w tej dyscyplinie. Atutem freestylu jest brak konkretnych, ustalonych zasad. Każdy narciarz może się dzięki temu poczuć jak prawdziwy sportowy artysta, który wyposażony w odpowiednie narty freestyle sam kreuje swój styl.

narty freestyle- majestyskis.pl

 

(tekst i fot. mat. sponsora)