Czym kierować się przy wyborze whisky ze Szkocji?

Szkocja – górzysty kraj na północy Europy będący częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o klimacie umiarkowany, lecz niestabilnym. A dla wielu po prostu ojczyzna najpopularniejszej na świecie whisky! To nie tylko najpopularniejszy napój wysokoprocentowy w regionie, ale także ważny towar eksportowy. Jednakże szkocka szkockiej nierówna! Wiek, smak, a może cena – sprawdź, czym się kierować przy wyborze.

Reklamy

Krótka historia szkockiego dobra narodowego

Pierwsza pisemna wzmianka o produkcji whisky na szeroką skalę pochodzi z końca XV wieku. Według niektórych źródeł w mniszych klasztorach aqua vitae (czyli „wodę życia”) produkowano nawet kilka wieków wcześniej. Na początku powstawała wyłącznie w celach leczniczych – jako lek na różne dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego. Jednak już w XV wieku duchowni utracili monopol na produkcję whisky. Wiedza o destylacji tego trunku przeniosła się poza mury klasztorów i zaczęła być wykorzystywana także „do użytku domowego”. Gdy wydawało się, że nic nie zagrozi produkcji szkockiej whisky, angielski parlament postanowił ukrócić ten proceder, nakładając na producentów nowe podatki.

Jednak Szkoci i na to znaleźli sposób. Przez blisko 150 lat jak ognia unikali płacenia dodatkowych danin, produkując whisky w podziemiach i szukając coraz skuteczniejszych sposobów na szmuglowanie butelek poza granice kraju. XIX wiek położył kres temu procederowi i przyniósł nowe rozwiązania technologiczne. Wynalezienie aparatu do destylacji ciągłej pozwoliło wykształcić sztukę kupażowania. Od tej pory whisky zaczęto produkować na skalę masową.

Obecnie bursztynowy trunek powstaje na całym świecie: od Europy po Stany Zjednoczone i Japonię. Warto jednak wiedzieć, że aby whisky mogła otrzymać etykietę z nazwą Scotch Whisky, musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze: musi leżakować przynajmniej przez trzy lata w dębowych beczkach o objętości nieprzekraczającej 700 l. Pod drugie: proces destylacji i dojrzewania musi przebiegać w całości na terenie Szkocji. Po trzecie: nie może zawierać mniej niż 40% alkoholu.

Oczywiście trzy lata to minimalny okres leżakowania. Wiele trunków dojrzewa przez kilkanaście lat, a na rynku można znaleźć nawet dużo starsze butelki. Wiek będzie jednym z ważnych czynników wpływających na cenę butelki, bowiem produkcja whisky to swego rodzaju inwestycja, która spłaca się dopiero po latach. Długość leżakowania nie pozostaje bez wpływu także na smak trunku. Czas pozwala wydobyć z niej najciekawsze i najbardziej złożone aromaty.

Regiony produkcji szkockiej whisky

Czy wiesz, że na smak whisky duży wpływ ma miejsce pochodzenia? To kolejny element, którym warto się kierować przy wyborze tego wysokoprocentowego trunku. Obecnie na terenie Szkocji istnieje około 100 czynnych destylarni. Najwięcej znajduje się w regionie Speyside. To właśnie stąd pochodzą whisky o charakterystycznych owocowo-kwiatowych aromatach, które powstają w założonych jeszcze w XIX wieku destylarniach w Dufftown czy Charlestown.

Kolejnym ważnym regionem produkcji whisky jest Highlands – górzysty teren położony na północy kraju. Wiele zakładów produkujących whisky w tym regionie istnieje w tych samych miejscach, co nielegalne osiemnastowieczne destylarnie służące przemytnikom do walki z poborcami podatkowymi.

Jednak najbardziej charakterystyczne trunki o dymnym, torfowym aromacie pochodzą z regionu Islay. To właśnie tu znajduje się najstarsza destylarnia w całej Szkocji założona pod koniec XVIII wieku! Whisky o ciekawych kompozycjach smakowo-zapachowych pochodzą także z regionu Campbeltown znajdującego się w południowo-zachodniej części Szkocji.

Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie: https://dunder.store/kategoria-produktu/scotch-whisky/

(tekst i fot. mat. partnera)