Czym różnią się palety jednorazowe od palet EURO?

U producentów drewnianych palet, a także w skupach, można znaleźć ich różne rodzaje. W przemyśle, a w szczególności w transporcie, najczęściej wykorzystywane są palety EURO. Wyróżniają się one niezwykłą wytrzymałością, dzięki czemu jak najbardziej nadają się do wielokrotnego użytku.

Reklamy

Oprócz europalet wśród palet drewnianych są też palety jednorazowe. Używa się ich znacznie rzadziej, zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Czym palety jednorazowe różnią się od palet EURO?

Oznaczenie

Przede wszystkim palety jednorazowe będą różniły się od tak zwanych europalet oznaczeniem. Żeby paleta mogła być uznawana za paletę EURO, musi posiadać odpowiadać odpowiednią licencję (EPAL i UIC). Mogą wytwarzać je tylko ci producenci, którzy posiadają licencję. Żeby z łatwością można było to sprawdzić, każda europaleta posiada symbol. W zależności od tego czy jego dysponentem jest European Pallet Association czy też Union Internationale des Chemins de fer, będzie to znaczek z napisem EPAL lub EUR. Można znaleźć go na wsporniku. EPAL na lewym, EUR na prawym.

Reklamy

Europalety w przeciwieństwie do palet jednorazowych nadają się do wielokrotnego użytku. Jak najbardziej można kupić je używane. W tym przypadku również muszą posiadać oznaczenie potwierdzające spełniane standardy. Jeśli europaleta jest po naprawie, będzie posiadała gwóźdź naprawczy. Potwierdza on autentyczność, a także zachowanie parametrów. Oprócz napisu EPAL można dostrzec na nim oznaczenie kraju w którym ją naprawiano. Palety jednorazowe nie posiadają tego typu oznaczeń. Wszystko ze względu na to, że nie są certyfikowane.

Wytrzymałość i inne parametry techniczne

Palety jednorazowe spełniają zupełnie inne standardy. Z tego względu różnią się od palet EURO wytrzymałością i innymi parametrami technicznymi. W większości przypadków nadają się do wymiany już po pierwszym użyciu. Są lekkie i mają niewielką nośność, z reguły nie wynosi ona więcej niż kilkaset kilogramów, przez co są wykorzystywane do przechowywania czy transportu jedynie lekkich towarów.

W przypadku europalet wygląda to zupełnie inaczej. Są one produkowane z wysokiej jakości drewna – litego albo trocinowego. Poszczególne ich elementy są solidne i ciężkie. Tym samym cała paleta waży 25 kilogramów. Jak to przekłada się na ładowność? Ta wynosi aż 1500 kilogramów, co o wiele lepiej sprawdza się w przypadku transportu i magazynowania w takich branżach jak branża chemiczna czy branża motoryzacyjna.

Takie same parametry techniczne mają również europalety używane. Mogą mieć one niewielkie uszkodzenia ale te nie obniżają ich nośności czy ładowności. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku palet jednorazowych. Ubytki bardzo często powodują wady techniczne, przez co nie nadają się one do dalszego użytku.

Z racji tego, że europalety spełniają wysokie normy jakościowe, są dużo droższe. To nie oznacza jednak, że kupując palety jednorazowe można obniżyć koszty. Z reguły jest wręcz przeciwnie, bowiem regularnie trzeba je wymieniać.

Sprawdź palety EURO na PolskieOpakowania.com

­

(tekst i fot. mat. partnera)