Czym są sorbenty i co oznacza ich kolor?

Sorbenty to asortyment z grupy produktów przemysłowych, bez którego szybka i skuteczna reakcja w sytuacji zwiększonego ryzyka wydostania się do środowiska groźnej substancji, jest praktycznie niemożliwa. Aby zareagować odpowiednio nie wystarczy jakikolwiek sorbent. Należy uważne i przemyślanie dobierać formę jaką przybiera oraz surowiec z jakiego jest wykonany. W innym przypadku może on okazać się całkowicie bezużyteczny.

Reklamy

 

Kształt sorbentu dostosowany jest do jego przeznaczenia. Znając najczęstsze rodzaje awarii z udziałem wycieków i rozlewu substancji niebezpiecznych, naturalnie wyodrębnione zostały trzy główne grupy: maty, rolki i rękawy.

 

Maty mają za zadanie czyścić z zanieczyszczeń niewielkie powierzchnie. Przyjmują najczęściej formę arkusza o chłonnych zdolnościach. Sprawdzają się, gdy wyciek nastąpił na gładkiej, nieprzepuszczalnej powierzchni, przykładem jest cementowa posadzka magazynu lub hali produkcyjnej. Rolki mają za zadanie czyścić znacznie większe powierzchnie niż maty. Do działania w trudnodostępnych miejscach, gdzie nie sprawdzają się dwa powyższe typy sorbentów, zalecane są rękawy.

 

Kolory sorbentów

 

Do sorbentów odpowiedzialnych za chłonięcie płynów, w tym wody, substancji ropopochodnych, płynów przemysłowych, olejów i płynnej chemii o właściwościach mało agresywnych stosowane są sorbenty o kolorze szarym. Mają strukturę kapilarną, która odpowiada za dużą chłonność. Pozwala to także na wchłonięcie zanieczyszczeń całkowicie rozpuszczonych i zemulgowanych w formie zoli lub żelów. Dobrze sprawdzają się do ochrony miejsca pracy, szlaków komunikacyjnych itp.

 

Źródło: Sklep www.Ekotu.pl – Tu ekologia i bezpieczeństwo

 

Jeśli mamy do czynienia z substancjami agresywnymi chemicznie lub nie jesteśmy pewni czy wyciek jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, wówczas sięgamy po sorbenty w kolorze żółtym. Bez problemu radzą sobie z olejami, zanieczyszczeniami rozpuszczalnymi, w tym agresywnymi kwasami, zasadami, alkoholami, rozpuszczalnikami oraz substancjami aromatycznymi, takimi jak benzen czy toluen. Są niezbędnym wyposażeniem przemysłu chemicznego, laboratoriów i centrów badawczych oraz magazynów i punktów dystrybucji.

 

W przypadkach, kiedy wyciekiem jest substancja ropopochodna lub oleista przemysłowy sorbent ma kolor niebieski. Warto zaznaczyć, że tego typu maty nie są przystosowane do chłonięcia wody i substancji mocno rozcieńczonych. Chronią one miejsce pracy, zabezpieczają przejścia i chodniki oraz gwarantują utrzymanie czystości w okolicach maszyn oraz zbiorników na substancje ropopochodne. Chłonne kapilary są w stanie w potencjalnie małej powierzchni wchłonąć i utrzymać znaczną objętość szkodliwych węglowodorów, rozpuszczalników i olejów.

Ostatnią grupą sorbentów, są te w kolorze białym. Podobnie jak wyżej opisane sorbenty niebieskie nie są one stworzone do kontaktu z wodą i mocno rozcieńczonymi zanieczyszczeniami. Sorbenty białe ochraniają środowisko przed zanieczyszczeniami eksploatacyjnymi, wypadkami i awariami. Potrafią radzić sobie nawet z wyciekami w ciekach wodnych, zbiornikach, nagłych i rozległych awariach wózków widłowych i cystern

 

Źródło: Sklep Ekotu.pl – Tu ekologia i bezpieczeństwo

 

(tekst i fot. mat. sponsora)