Czym się kierować przy wyborze ubrań?

Niemalże każdemu zdarzyło się kiedyś kupić super-ciuch, który miał świetnie wyglądać w większości stylizacji i służyć nam przez lata, ale niestety skurczył się, rozwlekł lub zmechacił już przy pierwszym praniu. Aby uniknąć tego typu rozczarowań na przyszłość warto pamiętać o kilku zasadach, którymi powinniśmy się kierować wybierając ubrania.

Reklamy

 

Po pierwsze – skład

To od składu naszych ubrań w największym stopniu zależeć będzie ich jakość i trwałość. Często zdarza się, że w trakcie zakupów natrafimy na dwa bardzo do siebie podobne produkty zdecydowanie różniące się ceną. W większości przypadków, kierowani wrodzoną oszczędnością zdecydujemy się na tańszy produkt. Może się jednak okazać, że popełnimy tym samych duży błąd i wcale nie zaoszczędzimy, ponieważ wkrótce czekać nas będzie kolejny zakup, bo coś, co miało nam służyć przez wiele sezonów nie nadaje się do noszenia. Najlepszym wyborem jest zakup ubrań wyprodukowanych z naturalnych materiałów. Strzałem w dziesiątkę jest len, jedwab, bawełna i wełna. Naturalne włókna są nie tylko o wiele trwalsze, ale też bezpieczne dla skóry – pozwalają jej oddychać, pochłaniają wilgoć. Jakich materiałów lepiej unikać? Na pierwszym miejscu znajduje się akryl, który nie tylko nie daje skórze oddychać, powoduje też nieestetyczne mechacenie i elektryzowanie. Kolejny materiał, od którego lepiej trzymać się z daleka to poliester, który z reguły nie jest przyjazny ludzkiej skórze (wyjątek stanowią specjalne ubrania dla sportowców). Warto pamiętać, że jeśli domieszka sztucznych materiałów nie przekracza około 30% nie powinna zaszkodzić w użytkowaniu, ale w składnie dominować powinny włókna naturalne.


Po drugie – krój i kolor

Z fasonami i wzorami można zaszaleć, należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku. Być może wzorzyste spodnie w jaskrawych kolorach wyglądają rewelacyjnie podczas mierzenia, ale warto zastanowić się, czy naprawdę znajdzie się wiele okazji, żeby je założyć. Dzięki temu uda nam się uniknąć impulsywnych zakupów, w rezultacie których nasza szafa pełna będzie ubrań, których nie nosimy. Krój powinien być przede wszystkim dopasowany do sylwetki, aby podkreślać jej atuty i tuszować niedoskonałości. Weźmy za przykład eleganckie koszule damskie – modele w jednolitych, klasycznych kolorach jak czerń i biel sprawdza się zawsze i wszędzie, będzie można potraktować je jako bazę do większości stylizacji. Koszula w jaskrawo żółtym kolorze może być natomiast dobrym sposobem na podkreślenie naszej przebojowości, wyróżnić nas w tłumie. Niezwykle istotny podczas wyboru ubrań jest cel, jaki chcemy osiągnąć – kupić ciuch o ponadczasowej funkcjonalności, a może ulec aktualnej modzie. Najważniejsze, aby ubrania były noszone.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)