Czytelniczy maraton na 90-lecie MBP

Dokładnie po 24 godzinach w poniedziałek 23 kwietnia w Hrubieszowie zakończył się „Maraton głośnego czytania”, zorganizowany z okazji 90 rocznicy powstania w mieście pierwszej biblioteki publicznej i Światowego Dnia Książki.

Reklamy

Od 14.00 w niedzielę 22 kwietnia salę Hrubieszowskiego Domu Kultury, z której korzystali organizatorzy akcji z Miejskiej Biblioteki Publicznej, odwiedziło dokładnie 275 osób. Większość przyszła nie tylko posłuchać, ale także czytać fragmenty wybranych książek, niektórzy nawet po kilka razy. Byli wśród nich czytelnicy i sympatycy hrubieszowskiej placówki, w różnym wieku, od kilkuletnich maluchów po osoby dorosłe. – Przez całą noc towarzyszyła nam młodzież z hrubieszowskich szkół, rano przyszły przedszkolaki i harcerze, a na koniec zaproszeni przez nas goście – relacjonuje dyrektor MBP w Hrubieszowie Halina Kurek. 

Podczas maratonu lektorzy czytali zarówno książki, które sami ze sobą przynieśli, jak i te przygotowane przez organizatorów. Były to pozycje nie tylko z klasyki literatury polskiej, ale również angielskiej, rosyjskiej czy czeskiej. – Kilka razy były czytane także fragmenty „Pana Tadeusza”, a nawet, w związku z rozpoczętym właśnie Tygodniem Biblijnym, fragmenty biblii – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor Kurek. 

Przez ostatnie dwie godziny uczestnicy maratonu czytali literaturę regionalną, związaną z Ziemią Hrubieszowską poprzez autorów lub tematykę książek. W tej części spotkania wzięli udział zaproszeni przez bibliotekę goście, wśród których byli m.in.: zastępca burmistrza Paweł Perelmuter, księża Andrzej Puzon i Wiktor Koziński, a także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Głośne czytanie w niedzielne popołudnie rozpoczęła dyrektor Halina Kurek, natomiast zakończył, poseł Marek Poznański. 

„Maraton głośnego czytania” był jedną z trzech części obchodów 90-lecie biblioteki w Hrubieszowie, organizowanych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju odbędzie się jeszcze „Noc w bibliotece”, połączona ze zwiedzaniem ważnych miejsc w Hrubieszowie, a później ukaże się „jednodniówka” wzorowana na gazecie przedwojennej, zawierająca historię hrubieszowskiej książnicy i podsumowanie obchodów jubileuszu.


Tekst: ias24.eu