Dęby upamiętnią ofiary tragedii

Gmina Hrubieszów

Reklamy

Z inicjatywy mieszkańców miejscowości Janki, Wójta Gminy Hrubieszów i Proboszcza Parafii św. Piotra i Pawła w Moniatyczach w piątek 23 kwietnia 2010 r. przy kaplicy w Jankach odbędą się uroczystości posadzenia „Dębów Pamięci”.

Dokładnie 96 drzewek ma upamiętniać wszystkie ofiary tragicznego lotu do Smoleńska, które zginęły w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia. Sadzonki zostały już bezpłatnie przekazane przez Nadleśnictwo Strzelce.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kaplicy w Jankach o godz. 1200. Po mszy przedstawiciele różnych środowisk, w tym władz lokalnych i organizacji społecznych będą sadzić drzewka.

Dąb jest symbolem siły i niezłomności. Sadzonki dębu miały też być hołdem oddanym polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w Dniu Pamięci o Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia 2010 r.). W tym dniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie drzewko miał zasadzić prezydent Lech Kaczyński wspólnie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Walc, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Przewoźnikiem i prezesem Federacji Rodzin Katyńskich Andrzejem Skąpskim. Ostatecznie zasadziła go jedynie prezydent Warszawy. Kolejne drzewko prezydent Lech Kaczyński planował zasadzić w ogrodzie przy Pałacu Prezydenckim. W ostatnich dniach sadzenie dębu przybrało kolejny symbol – upamiętnienia ofiar lotu do Smoleńska.

***

Wójt Gminy Hrubieszów
(-) Jan Mołodecki