Deficyt masażystów w województwie lubelskim

Masażyści i fizjoterapeuci są pilnie poszukiwani w dużej części Lubelszczyzny – wynika z badania „Barometru zawodów”.

Zapotrzebowanie na pracowników tej branży związane jest przede wszystkim z niewielką liczbą osób, które posiadają uprawnienia zawodowe oraz niezbędne doświadczenie. Znaczenie ma także fakt, iż wzrasta odsetek pacjentów wymagających rehabilitacji i profesjonalnych masaży. Deficyt jest szczególnie odczuwalny w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie, a także powiatach hrubieszowskim, łęczyńskim, włodawskim, łukowskim, lubartowskim, kraśnickim i świdnickim. Sytuacja ta może być okazją dla absolwentów policealnych szkół masażu na znalezienie pewnego zatrudnienia.

Jak zostać technikiem masażystą?

Zdobycie tytułu technika masażysty jest możliwe po ukończeniu Szkoły Policealnej w Lublinie GoWork.pl i pomyślnym zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W czasie dwuletniej nauki słuchacze uczą się nie tylko zagadnień teoretycznych, ale przede wszystkim odbywają zajęcia praktyczne w pracowniach. W planie przewidziano przedmioty takie jak anatomia i fizjologia, podstawy fizjoterapii, zdrowie publiczne, wybrane zagadnienia kliniczne, teoria masażu, komunikacja interpersonalna, a także zawodowy język obcy. Wykładowcami są specjaliści związani z branżą – fizjoterapeuci, masażyści oraz rehabilitanci, dlatego słuchacze mają możliwość poznania tej profesji od kuchni. W czasie zajęć korzystają oni ze sprzętu renomowanej marki Habys, który najczęściej stanowi wyposażenie gabinetów masażu. Są to m.in. rozkładane stoły z materacami oraz niezbędnymi akcesoriami w postaci zagłówków, podłokietników, wałków oraz półwałków. Do ich dyspozycji są ponadto zestawy do masażu kamieniami, fantomy, model szkieletu ludzkiego, plansze edukacyjne i wiele innych.

Czym zajmuje się technik masażysta w codziennej pracy?

Technik masażysta ocenia dolegliwości, z jakimi boryka się pacjent, a następnie dobiera odpowiednią metodę masażu. Wśród nich wymienia się m.in. klasyczną, kosmetyczną, relaksacyjną, profilaktyczną, sportową, izometryczną, wspierającą leczenie czy manualny drenaż limfatyczny. Masażysta udziela pomocy w przypadku wad postawy, bólów różnego pochodzenia, stresu objawiającego się napięciem mięśni, a także urazów. Może on polecić pacjentowi wykonywanie ćwiczeń w domu, które wzmocnią efekt leczniczy zabiegu. Poza tym do technika masażysty często zgłaszają się osoby, które chcą pozbyć się cellulitu lub rozstępów. Szczególnie, że w niektórych przypadkach nie ma konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów. Zmniejszenie widoczności niedoskonałości skórnych jest możliwe dzięki odpowiedniej metodzie masowania

Technik masażysta w Lublinie – czy to opłacalny zawód?

Wysokość wynagrodzenia techników masażystów w Lublinie zależy od czynników takich jak wykształcenie, miejsce zatrudnienia i doświadczeni. Na największe pensje mogą liczyć ci, którzy pracują w prywatnych placówkach medycznych, luksusowych SPA, klubach sportowych lub prowadzą własną działalność gospodarczą (np. gabinet czy świadczenie usług z dojazdem do klienta). Nieco mniej zarabiają masażyści zatrudnieni w placówkach państwowych.

(tekst i fot. mat. partnera)