28 marca 2024

Dekarz – jakie prace wykonuje i ile może zarobić?

Uprawiając zawód dekarza można więc trafić na następujące stanowiska pracy – dekarz, pomocnik dekarza ora brygadzista. Brygadzista również wykonuje prace dekarskie, ale dodatkowo w zakresie jego obowiązków jest przygotowanie i organizacja robót, ich kontrola oraz współpraca z innymi zespołami fachowców na budowie.

Czym zajmuje się dekarz? Zgodnie z polskimi standardami dekarz ma następujący zakres obowiązków:

  • ustalanie na podstawie rysunków rodzaju i zakresu robót dekarskich, potrzebnych materiałów oraz narzędzi, sprzętu i maszyn
  • ocenianie jakości materiałów stosowanych do robót dekarsko-blacharskich
  • pokrywanie nowych dachów różnymi materiałami dekarskimi (dachówki ceramiczne lub cementowe, blachodachówki, papa, gont bitumiczny, strzecha słomiana)
  • naprawianie i konserwacja już istniejących dachów
  • zakładanie, konserwacja i remont urządzeń służących do odprowadzania wody z dachów
  • obijanie blachą elementów drewnianych, montowanie rynien i rur spustowych
  • wykonywanie izolacji dachów i stropodachów
  • montaż okien dachowych, wyłazów i świetlików
  • wykonywanie przedmiarów, obmiarów, inwentaryzacji oraz rozliczeń robót dekarskich.

Do obowiązków pomocnika dekarza należy:

  • transport materiałów dekarskich na stanowisko pracy
  • przygotowanie i porządkowanie stanowiska pracy

O tym ile zarabia dekarz lub jego pomocnik decyduje przede wszystkim doświadczenie zawodowe oraz staż pracy. Różne źródła podają różne stawki. Jeden z wiodących portali pracy podaje, że średnia zarobków dekarza w Polsce wynosi 2845 zł brutto, przy czym co drugi dekarz otrzymuje pensję od 2201 do 3636 zł. Wg danych innego, przeciętne wynagrodzenie dekarza oscyluje wokół średniej krajowej, czyli w widełkach od. 2500 – 6000 zł.

Oferty pracy dla dekarzy możesz sprawdzić po tym adresem: https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/

Średnio jest to 4400 zł. Z kolei wiodący portal branżowy przygląda się zarobkom dekarzy biorąc pod uwagę nie tylko doświadczenie i staż pracy, ale także rejon Polski w którym podejmują pracę, wielkość zatrudniającej dekarzy firmy oraz formę zatrudnienia – etat, umowę cywilno-prawną itd. Z analiz wynika, że dekarze zatrudnieni na umowę o pracę mogą liczyć na zarobki średnio ok. 2704 zł brutto.

Najlepsze zarobki są w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim i dolnośląskim. Co ciekawe, lepiej zarabia się w strefie komunalnej i budżetowej, gorzej w sektorze prywatnym.

Zarobki dekarzy w Norwegii

W wielu innych krajach wynagrodzenie dekarzy jest wyższe. Szczególnie atrakcyjnym rynkiem, z finansowego punktu widzenia, jest Norwegia. Od zawsze stawki godzinowe w tym kraju były dla pracowników z Polski bardziej niż zadowalające. W kwietniu bieżącego roku, dzięki porozumieniu między Norweskimi Związkami Zawodowymi (LO) i Konfederacją Związków Zawodowych (YS) a Konfederacją Norweskich Przedsiębiorców (NHO), pracownicy otrzymali gwarancję podwyżek o minimu 2,50 NOK za godzinę. Kwietniowe negocjacje zagwarantowały jednak jeszcze więcej.

Osoby pracujące w budowlance, zatrudnione w firmach objętych wspólnym porozumieniem związków zawodowych i pracodawców (fellesoverenskomsten), mogą liczyć nawet na 6 koron podwyżki za każdą godzinę pracy. Oznacza to następującą zmianę:

Przed 1.04.2019

  • pracownicy wykwalifikowani: 203,80 NOK
  • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w branży: 183,10 NOK
  • pracownicy niewykwalifikowani z minimum rocznym doświadczeniem w branży: 191,00 NOK
  • pracownicy poniżej 18 roku życia: 122,90 NOK

Od 1.04.2019

  • pracownicy wykwalifikowani: 209,70 NOK
  • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w branży: 188,40 NOK
  • pracownicy niewykwalifikowani z minimum rocznym doświadczeniem w branży: 196,50 NOK
  • pracownicy poniżej 18 roku życia: 126,50 NOK

Per Skau, przedstawiciel Fellesforbundet (największy związek zawodowy sektora prywatnego), zapowiedział, że jego organizacja będzie wnioskować o wprowadzenie nowych stawek, jako ogólnie obowiązujących dla całej branży. Oznaczałoby to, że podwyżki przyznane zostaną wszystkim pracownikom sektora budowalnego, a nie tylko tym zrzeszonym w związkach zawodowych.

W praktyce oznacza to, że jeśli jeszcze na początku 2019 roku dekarz mógł zarobić w Norwegii nawet blisko 10 tys. PLN na rękę, od kwietnia bieżącego roku kwota ta uległa zwiększeniu.

Tekst powstał we współpracy z agencją pośrednictwa pracy – Jobbassistanse.

(tekst i fot. mat. sponsora)