Dieta pudełkowa, czyli na czym polega catering dietetyczny? 5 rzeczy o których musisz wiedzieć

Jedzenie na zamówienie to standard, do którego zdążyliśmy już przywyknąć. Postępującym i lepszym z perspektywy zdrowotnej rozwiązaniem jest catering dietetyczny, który zamówimy już w cenie 30 – 40 zł za dzień jedzenia. Sprawdź co warto wiedzieć na jego temat oraz na co zwracać uwagę przed zamówieniem.

 

Catering dietetyczny – praktyczne i wygodne rozwiązanie

Zamawiając jedzenie na dowóz kierujemy się głównie wygodą. Jedzenie przyrządzone oraz dostarczone przez kogoś nie wymaga od nas żadnego wysiłku. Wystarczy, że wybierzemy numer telefonu i odczekamy kilkadziesiąt minut na dostawę. Główna różnica cateringu dietetycznego polega na ustaleniu regularnych godzin dostawy i stworzeniu planu na kilka dni z góry. W jego przypadku możemy liczyć na jeszcze większą liczbę korzyści. Do jego najważniejszych zalet możemy zaliczyć:

 • kilka posiłków podzielonych na porcje zgodne z naszymi potrzebami – o określonej liczbie kalorii,
 • opakowania zdatne do podgrzewania (również w wersji ekologicznej),
 • duży wybór diet dostosowanych do stanu zdrowia (np. bezglutenowa, dla kobiet w ciąży, bez alergenów),
 • mnogość diet z kategorii popularnych (np. ketogeniczna, paleo, wegetariańska, owocowa, detoksykująca),
 • rosnąca popularność rozwiązania – ceny kateringu są coraz niższe, zestaw na cały dzień kupimy nawet za 25 zł,
 • dostępność diet dostosowanych do wybranych standardów.

Catering dietetyczny nie musi być drogi

Większość z nas, kiedy słyszy o usłudze diety pudełkowej, ma przed oczami podwojone wydatki na jedzenie. Stwierdzenie to mogłoby być uznane za prawdziwe, gdybyśmy żyli około dekadę temu. Dzisiejsza branża gastronomiczna jest rozwinięta na tyle, aby zapewnić jedzenie wysokiej jakości w przystępnej cenie. Ceny surowców zakupionych w hurcie sprawiają, że firmy cateringowe mogą pozwolić sobie na przygotowanie rozsądnie przygotowanego jadłospisu już za kwotę 30 zł. Bardziej spersonalizowane diety będą droższe, ale są też wyjątki od reguły. Przykładowo dieta bezglutenowa w wielu firmach jest oferowana za taką samą cenę jak ta tradycyjna. Za niewielkie pieniądze otrzymamy też diety sportowe oraz przeznaczone do odchudzenia. Największy wpływ na cenę ma ogólna kaloryczność – z reguły do wyboru mamy zestawy zawierające 1500, 1750, 2000, 2250, 2500, 2750 i 3000 kcal.

Menu i dostawa dostosowane do osobistych potrzeb

Zamawiając dietę pudełkową możemy zdecydować w jakich dniach oraz godzinach będziemy otrzymywać posiłki. Wszystkie z nich zostaną dostarczone o tej samej godzinie – w wygodnych i gotowych do podgrzania opakowaniach. W przypadku osób indywidualnych poleca się odbierać jedzenie w godzinach wieczornych (21 – 22). Kurier przyjeżdża, zostawia zamówienie pod drzwiami i odjeżdża. W ten sposób jest gotowe na rano, a my nie musimy niepotrzebnie martwić się o to co zjeść przed południem. Dostawa cateringu dla firmy odbywa się na podobnych zasadach, jednak w tym przypadku proponuje się godziny poranne, tak aby każdy z pracowników mógł wybrać wybrane części jadłospisu np. śniadanie lub obiad + śniadanie.

Przed zamówieniem: pamiętaj o mądrym planowaniu

W jaki sposób mądrze zaplanować zamówienie cateringu? Jeśli zamawiamy jedzenie dla jednej osoby to na pewno opłaci się wybrać większą liczbę dni. Warto wówczas skorzystać z dni próbnych, aby zdecydować czy oferta danej firmy rzeczywiście nam odpowiada. Dietę należy dobierać do własnych preferencji i stanu zdrowia. Gdy organizujemy wesele, konferencję czy inne wydarzenie dla większej grupy osób raczej nie zamówimy cateringu dietetycznego dla każdego osobno, ale specjalny catering, który zadba o zaspokojenie głodu wszystkich gości. W takiej sytuacji należy mieć na uwadze:

 • osoby, które będziemy częstować, ich stan zdrowia,
 • dostępną przestrzeń – należy zaplanować ją tak, aby nie utrudniać gościom pobytu,
 • budżet – zależeć będzie od niego ilość zamówionego jedzenia oraz rodzaje posiłków,
 • dostawa – jedzenie powinno dotrzeć około pół godziny przed gośćmi,
 • sprzątanie.

 

tekst i fot. mat. partnera

fot.: pexels.com