Dlaczego instalacja fotowoltaiczna opłaca się na Lubelszczyźnie?

Odpowiedź na pytanie o to, czy instalacja fotowoltaiczna w Polsce to inwestycja sensowna i opłacalna jest twierdząca. Specjaliści dawno już obalili mit, że ogniwa słoneczne najsprawniej i najwydajniej pracują w klimacie suchym i gorącym. Choć klimat w naszym kraju znacząco się zmienia i niebezpiecznie dryfujemy w stronę upałów i szusz, wciąż jeszcze warunki pogodowe w Polsce uchodzą za optymalne do inwestowania w fotowoltaikę.

Reklamy

Idealne warunki pogodowe

Oczywiście nasłonecznienie (usłonecznienie) jest różne w poszczególnych regionach naszego kraju, nie ma jednak na mapie terenu, który byłby możliwości pozyskiwania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego pozbawiony. Są za to regiony, w których natężenie promieniowania słonecznego w skali rocznej jest wyższe niż gdzie indziej. I właśnie tam instalacja fotowoltaiczna jest maksymalnie opłacalna. Innymi słowy: niezrozumiałe byłoby zaniechanie inwestycji w fotowoltaikę, kiedy jest to udowodniony najlepszy sposób pozyskania ekologicznej energii elektrycznej dla swojej posesji i uniezależnienia się od jej zewnętrznych dostawców. 

Gdzie panują tak doskonałe warunki nasłonecznieniowe? Na Lubelszczyźnie. Średnie roczne nasłonecznienie na Lubelszczyźnie waha się między 1500 a 1700 kWh/m2. Różnice nasłonecznienia w Polsce są niewielkie, choć obszar Polski południowej i wschodniej w skali roku może otrzymywać nawet o 10% więcej energii słonecznej niż tereny wysunięte na północ.

To jeden z zasadniczych powodów, dla których w  Lublinie i okolicach firmy zajmujące się projektowaniem oraz montowaniem instalacji fotowoltaicznych mogą oferować swoim Klientom preferencyjne ceny oraz doradztwo na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Warto mieć świadomość, że inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą efektywnie wykorzystać zieloną energię do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego swojego domu nie tylko z uwagi na walory ekologiczne, ale także ekonomiczne. Optymalnie skonfigurowana instalacja PV na terenie optymalnie nasłonecznionym to inwestycja, którą naprawdę warto rozważyć.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Inwestorzy zainteresowani postawieniem przydomowej instalacji fotowoltaicznej powinni także pamiętać, że mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji  na gotową już instalację z rządowego programu „Mój prąd”. Dofinansowanie nie może przekroczyć 5000 PLN. Nabór wniosków trwa do 18.12.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Jak wynika z danych rządowych, na Lubelszczyźnie z programu skorzystało już 3265 inwestorów, a łączna moc pracujących w tym regionie ogniw fotowoltaicznych wynosi 17473 kW. 

Lubelszczyzna jest regionem specyficznym. To właśnie tutaj instalacje fotowoltaiczne zasilają nie tylko indywidualne gospodarstwa domowe, ale też wiele gospodarstw rolnych. Także rolnicy mogą liczyć na dofinansowanie: przysługuje im ulga inwestycyjna, zwrot VAT oraz preferencyjny kredyt na zakup instalacji. Wszelkie dofinansowania sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się jeszcze szybciej, a rachunki za prąd udaje się obniżyć nawet o 95% w skali roku. 

Audyt fotowoltaiczny 

Decydując się na zamówienie instalacji PV zaprojektowanej na indywidualne zamówienie mamy gwarancję, że specjalizująca się w fotowoltaice firma umiejętnie wykorzysta wszystkie walory związane z położeniem naszej posesji. Żeby bowiem instalacja była opłacalna musi być perfekcyjnie skonfigurowana, zbudowana z najwyższej jakości podzespołów oraz zamontowana w odpowiednim miejscu (na dachu lub na gruncie). Przed podjęciem decyzji o inwestycji dobrze poprosić firmę, której planujemy zlecić prace na naszej posesji, o audyt fotowoltaiczny. 

Współpraca z firmą o dużym doświadczeniu

Opłacalność fotowoltaiki nie jest więc sprawą dyskusyjną, ale dyskusyjny może być wybór firmy, której chcemy powierzyć wykonanie instalacji. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy szukamy najlepszego możliwego wykonawcy projektu instalacji PV a potem chcemy mu powierzyć jego realizację? Ważne jest, żeby firma:

  • miała maksymalnie zindywidualizowaną ofertę, a nie kazała Klientom wybierać spośród gotowych rozwiązań, które uważa za najlepsze
  • oferowała bezpłatne doradztwo (a nie – usilne przekonywanie…) oraz bezpłatną kalkulację finansową
  • była w stanie przeprowadzić audyt fotowoltaiczny
  • była zdolna udzielić pomocy w pozyskaniu dofinansowania z różnych źródeł
  • zgłosiła gotową instalację do Zakładu Energetycznego, pomagając Klientowi w dopełnieniu wszelkich formalności

Lubelszczyzna gwarantuje nie tylko doskonałe warunki pogodowe, ale możliwość podjęcia współpracy z lokalnymi najczęściej rodzinnymi firmami fotowoltaicznymi. Uniezależnienie gospodarstwa domowego czy rolnego od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej to właściwie jedyne długoterminowe zabezpieczenie na wypadek nieustannego wzrostu cen. 

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, o którą dbamy zgodnie z przyjętymi standardami jest niemal bezobsługowa i nie wymaga szczególnych zabiegów konserwatorskich, a jej żywotność może sięgać nawet 40-50 lat. 

 W przygotowaniu tekstu pomogła firma Synteza OZE oferująca kompleksową obsługę obejmującą wszystkie etapy inwestycji w fotowoltaikę.

(tekst i fot. mat. partnera)