Dlaczego koty mruczą – odpowiadamy

Każdy posiadacz kota doskonale wie, że to zwierzę, które ma swój własny język komunikacji. Jednym z podstawowych zachowań, mających na celu sygnalizowanie właścicielowi potrzeb lub zadowolenia jest mruczenie kota. Warto zastanowić się co tak naprawdę oznacza mruczenie kota i w jaki sposób prawidłowo je interpretować, aby żyć w zgodzie ze swoim ukochanym przyjacielem pod jednym dachem. 

Reklamy

  • Dlaczego koty mruczą – kocie mruczenie i zachowanie kota
  • Mruczenie kotów – rodzaje kociego mruczenia

Dlaczego koty mruczą – kocie mruczenie i zachowanie kota

Koty domowe, mimo że wychowywane są w mieszkaniach i żyją wśród ludzi należą do gatunku ssaków, które wywodzą się od drapieżników. Jako jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych napotykane są u wielu rodzin, będąc pełnoprawnym członkiem rodziny. To właśnie żyjąc pod jednym dachem warto nauczyć się interpretować poszczególne zachowania, aby móc lepiej zrozumieć swojego kociaka.

Najczęściej, kiedy kot mruczy oznacza to, że jest po prostu szczęśliwy lub zadowolony. Delikatne pomrukiwanie lub jednostajny warkot możesz usłyszeć, kiedy drapiesz kota za uchem lub po grzbiecie. Ważne jest, aby sprawiać zwierzęciu przyjemność i nie dotykać go na siłę, kiedy jednoznacznie sobie tego nie życzy. O kotach mówi się, że to indywidualiści, dlatego trzeba respektować granice, które stawiają.

Reklamy

Mruczenie kotów – rodzaje kociego mruczenia

Koty potrafią mruczeć zarówno kiedy są szczęśliwe, jak i w chwili gdy czegoś potrzebują jak na przykład jedzenia. To bardzo częste zjawisko usłyszeć mruczącego kota, w chwili kiedy jest zwyczajnie głodny. Delikatne mruczenie można również usłyszeć u młodych kotków i ich matek. Kocia mama mruczy, kiedy chce ukołysać swoje dzieci traktując dźwięk nieco jak kołysankę śpiewaną niemowlakowi do snu. Małe kocięta natomiast wykorzystują mruczenie, jako sygnał wysyłany rodzicowi mówiący o zaspokojeniu jego wszystkich potrzeb i dobrym samopoczuciu.

Dorosłe koty mruczeć potrafią również w chwili, kiedy odczuwają dyskomfort. Dźwięk pomaga im przynieść ulgę i poczuć się nieco lepiej. Każde mruczenie wykonywane jest przy zamkniętym pyszczku, dlatego niejednokrotnie trzeba się dobrze wsłuchać, aby usłyszeć delikatny i przyjemny dźwięk, który dobrze kojarzy się również właścicielom który. Więcej informacji, praktycznych porad oraz gadżetów i ulubionych przysmaków dla swojego ukochanego kota znajdziesz w sklepie Hubun. Tworzony z pasją i niezwykłym zaangażowaniem pomoże ci dobrać najlepsze produkty dopasowane do potrzeb twojego pupila.

­

(tekst i fot. mat. partnera)