Dlaczego powinniśmy sprawdzać nieznane numery?

Witamy w XXI wieku, gdzie wszystko, czego potrzeba znajduje się w jednym, małym urządzeniu. Telefony to teraz jak nasz drugi mózg, jak nasza trzecia ręka. W telefonach zamknięte jest wszystko, co jest nam potrzebne – słuchamy na nich muzyki, oglądamy filmy, przeglądamy social media, szukamy informacji, uczymy się, załatwiamy sprawy związane ze szkołą czy z biznesem. Telefony komórkowe dają nam niesamowicie wiele możliwości. I tak samo, jak dają je nam, dają też narzędzie do nieczystych zagrań, które chętnie wykorzystują oszuści telekomunikacyjni. Codziennie ktoś zostaje przez nich oszukany. A szukanie winnych to jak szukanie igły w stogu siana. Dlatego, jak w przypadku zdrowia, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zobaczcie, czemu sprawdzanie nieznanych numerów jest tak ważne. I jeszcze nigdy nie było ważniejsze.

Reklamy

Oszustwa telekomunikacyjne

Oszustwa telekomunikacyjne w XXI wieku mają się bardzo dobrze. Oszuści mają bowiem tak wiele możliwości, tyle odpowiednich narzędzi. Ciężko nawet czasami wymienić wszystkie ich sposoby, których używają, aby żerować na ufności innych osób. Zmieniają się one bardzo szybko i za każdym razem, kiedy pojawia się nowy sposób na wyłudzanie danych czy pieniędzy – pojawiają się o tym informacje w Internecie. W mediach, na stronach oficjalnych policji, mówią o tym również influencerzy, a nieznajome sobie osoby ostrzegają się na forach. Wciąż jednak mówi się o tym za mało, skoro do takie sytuacji nieustannie dochodzi. Dlatego my apelujemy teraz, aby bardzo uważać, kiedy dzwoni do nas ktoś z nieznanego numeru albo wysyła do nas jakiegoś dziwnego SMS-a. Czasami wystarczy poświęcić kilka krótkich chwil, aby ustrzec się przed zostaniem oszukanym.

Jak sprawdzać nieznane numery?

Ponieważ mówimy o tym, aby uważać na to, że ktoś chce nas oszukać – wypadałoby dać jakieś rozwiązania, jak to zrobić, prawda? A tak naprawdę poza nieodbieraniem wszystkiego jak leci, nie odpisywaniem na podejrzane numery, można zrobić tylko jedną rzecz więcej. Sprawdzić, do kogo należy dany numer. Jak to zrobić?

Po pierwsze – można skorzystać ze stron do sprawdzania numerów. One funkcjonują w Internecie od lat, to wielkie bazy, które mają dodane numery przez internautów i oni również dodają pod nimi oceny i opinie, dzięki czemu możemy wyszukać numer i sprawdzić, jaką ocenę wystawili mu inni użytkownicy strony, którzy mieli z nim styczność. To rozwiązanie, które zajmuje zaledwie kilkanaście sekund i jest bardzo skuteczne, jeśli chodzi o walkę z nieznanymi numerami.

Drugim sposobem, jaki można polecić to zainstalowanie aplikacji, która w czasie rzeczywistym sprawdza dla nas połączenia, jakie otrzymujemy. Przy każdym nieznanym numerze dostajemy informacje, jak ten numer był oceniony przez inne osoby, które miały styczność z właścicielem. Dodatkowo aplikacje mają inne, przydatne funkcje, więc jeśli nie chcecie sami bawić się w poszukiwanie numerów (tak, jak w punkcie 1), z pewnością to rozwiązanie jest dla was.

Warto uważać, co robi się ze swoim telefonem. Konsekwencje nieważności mogą okazać się bardzo bolesne.

Wpis powstał we współpracy ze stroną https://czyjtonumer.net.

­

(tekst i fot. mat. partenra)