Dlaczego warto sięgać po aromaterapię w trosce o urodę i nie tylko?

Historia aromaterapii jest bardzo długa i sięga już starożytności. Jednak pomimo swojej wiekowości jest nadal powszechnie stosowana. Wykorzystuje ją medycyna, kosmetyka, a także masażyści. Trzy podstawowe drogi pozwalają na skuteczne dostanie się substancji aktywnych ze stosowanych olejków, do naszych organizmów – błony śluzowe, skóra i drogi oddechowe. Mają one liczne właściwości prozdrowotne i sprzyjają urodzie. Bardzo często wykorzystywane są olejki z konkretnych roślin na określone dolegliwości, jednak dzisiejszy rynek oferuje nam również bardzo szeroki wybór mieszanin, które sprawiają, że możemy skorzystać z wyjątkowych właściwości każdego zawartego w nich składnika. Dodatkowo tworzą piękne kompozycje zapachowe.

Reklamy

Jak stosować aromaterapię?

Jedną z głównych metod, pozwalających na wykorzystanie skuteczności aromaterapii jest inhalacja.  Chyba najbardziej obrazowym przykładem będzie tu dla każdego stosowanie ich w przypadku rozmaitych infekcji. Doskonale udrażniają one drogi oddechowe, łagodzą stany zapalne i zdecydowanie przyczyniają się do skrócenia czasu trwania choroby. W tej opcji olejek eteryczny uwalnia zapach, który wdychamy, dzięki czemu dostają się one do organizmu, gdzie oddziałują na różne dolegliwości wewnętrzne. Przy infekcjach poleca się olejki eukaliptusowy, miętowy i lawendowy.

Kolejną ważną dziedziną ich zastosowania są masaże. W tym wypadku olejek oddziałuje na nasz organizm na dwa sposoby. Przede wszystkim w czasie bardzo przyjemnego zabiegu wdychamy go, dzięki czemu może działać na wewnętrzne dolegliwości naszego ustroju. Ponadto jest intensywnie wprowadzany przez skórę, co wywołuje bardzo silny efekt pielęgnacyjny. Do wykonania masażu wykorzystuje się zaledwie kilka kropli olejku, który wcześniej musi zostać rozpuszczony w oleju bazowym. Takie zabiegi skutecznie przyczyniają się do poprawiania naszego samopoczucia, rozluźnienia, a także usprawniają krążenie.

Kojący i rozluźniający zabieg aromaterapeutyczny przeprowadzimy również bez trudu samodzielnie w domu. Wystarczy nam wanna pełna gorącej wody, kilka kropli olejku o właściwościach pielęgnacyjnych dla naszej skóry. Wówczas kładziemy się w kąpieli, w której pozostajemy przez 20-30 minut. Po wyjściu z wody od razu dostrzeżemy wyraźny efekt pielęgnacyjny, w związku z czym w tym czasie nie poleca się nakładania żadnych więcej kosmetyków na skórę.

Olejki mogą mieć również zastosowanie terapeutyczne w formie okładów i kompresów. Tutaj jednak musimy pamiętać o ich umiejętnym dozowaniu, gdyż zbyt duża ilość olejków eterycznych w bezpośrednim kontakcie ze skórą może prowadzić do pojawiania się silnych podrażnień. Ten rodzaj aromaterapii możemy stosować w formie gorącej i zimnej. Poleca się je przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych: głowy, miesiączkowych, mięśniowych, nerwobólach, ale także przy obrzękach czy zmianach skórnych. Pacjenci wskazują również na ich wysoką skuteczność w przypadku schorzeń dermatologicznych, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łysienie czy łupież.

Dobierz optymalny olejek dla siebie

Przede wszystkim polecamy stosowanie olejków organicznych. Szeroki wybór dostępny jest m.in. w Laboratorium FEMI. Musimy jednak pamiętać, że powinny być one dobierane pod kontem konkretnych właściwości i efektów, jakie chcemy dzięki nim uzyskać. Znaczenie ma również to, do jakiego zabiegu chcemy je zastosować. FEMI w swojej ofercie posiada pojedyncze olejki, jak i ciekawe mieszaniny o rozszerzonym działaniu, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

­

(tekst i fot. mat. partnera)