28 września 2023

Dlaczego warto wybrać się do Kazimierza Dolnego?

Kazimierz Dolny kojarzy się większości z nas z klimatycznym Rynkiem, na którego środku stoi wiekowa studnia, z Wisłą przepływającą tuż obok miasta oraz polskimi artystami, którzy właśnie tutaj chętnie odpoczywają. Jaka jest historia tego miasteczka i dlaczego warto się tu wybrać, choćby na weekend?

Reklamy

 

Początki Kazimierza Dolnego

Historia Kazimierza Dolnego sięga XI wieku, z którego pochodzą dokumenty potwierdzające istnienie w tej okolicy osady zwanej Wietrzną Górą. Na początku XII wieku Wietrzna Góra została przekazana przez Kazimierza Sprawiedliwego siostrom norbertankom, które na cześć darczyńcy zmieniły nazwę osady na Kazimierz (przymiotnik „Dolny” dodano do niej później). Za czasów Kazimierza Wielkiego w miejscu osady założono miasto i wzniesiono mury obronne, a dzięki staraniom Władysława Jagiełły – dokonano lokacji miasta, wytyczono w nim rynek i ulice oraz wyznaczono działki pod budowę.

Złoty wiek funkcjonowania Kazimierza Dolnego przypada na przełom XV i XVI wieku, kiedy to miasto było ważnym punktem na mapie handlu zbożem spławianym Wisłą. Po pożarze w 1656 roku (spalenia miasta i zamku dokonały wojska szwedzkiego króla, Karola Gustawa) oraz trwających w kolejnych latach przemarszach wojsk, zarazach, aż w końcu rozbiorach – Kazimierz upadł i utracił prawa miejskie.

Reklamy

Miasto z rekreacyjną historią

Rekreacyjna historia Kazimierza Dolnego rozpoczyna się w 1877 roku. Wówczas nastąpiło otwarcie Kolei Nadwiślańskiej, która znacząco ułatwiła podróżowanie. Od tego momentu mieszkańcy Warszawy i Lublina (przede wszystkim, choć nie tylko) zaczęli coraz częściej i chętniej odwiedzać Kazimierz Dolny, traktując go jako miejscowość letniskową. Ruch turystyczny sprawił, że w Kazimierzu zaczęto budować hotele (pierwszym był Hotel Polski wzniesiony przez Aleksandra Berensa w 1890 roku) oraz wille i pensjonaty.

Kazimierz Dolny zaczęli również odwiedzać intelektualiście oraz artyści, szukający tutaj natchnienia i ciszy (poeci i pisarze) oraz pięknych plenerów (malarze). Pierwszy plener malarski zorganizował w Kazimierzu Dolnym Władysław Ślewinski (w 1909 roku), a w dwudziestuleciu międzywojennym, po założeniu w mieście kolonii artystycznej takie plenery organizowano już cyklicznie. Rosnąca popularność Kazimierza sprawiła, że zainteresowano się ratowaniem zabytkowych budowli miasta, co pozwoliło na podtrzymanie niezwykłej atmosfery tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski.

Reklamy

Współczesny Kazimierz Dolny

Kazimierz nad Wisłą to doskonała propozycja dla osób ceniących ciszę i spokój, charakterystyczne dla niewielkich miejscowości. To miejsce dla turystów zarówno lubiących zwiedzać, jak i obcować z naturą. Tutaj znajdziemy bowiem jedno i drugie! Klimatyczny rynek z miejską studnią oraz najważniejsze zabytki miasteczka to możliwość stanięcia oko w oko z ciekawą i pełną zaskakujących zwrotów akcji historią Kazimierza. Do zwiedzenia i zobaczenia są m.in. kazimierska Fara i jatki, Kościół p.w. św. Anny i św. Ducha i Klasztor OO. Reformatów, niedziałający już szpital, historyczny zespół zamkowy, synagoga, Kamienice Przybyłowskie…

Kazimierz Dolny to również przyroda i natura na wyciągnięcie ręki. Na turystów lubiących aktywny wypoczynek czeka aż sześć tras turystycznych, pieszych i rowerowych, o różnej długości i różnym stopniu trudności. Największą popularnością cieszy się mierząca niewiele ponad 6 km trasa Szlakiem Kazimierskich Spichlerzy, którą możemy pokonać całą rodziną, również z małymi dziećmi. Dłuższe trasy, mierzące od 20 do około 60 km to okazja do zachwycenia się niezwykłą urodą wąwozów lessowych.

Szybko, smacznie i wygodnie

Kazimierz Dolny leży w województwie lubelskim i w stosunkowo krótkim czasie (2-3 h) możemy tutaj dojechać z Warszawy, Łodzi, czy Krakowa. To sprawia, że jest jedną z ulubionych destylacji mieszkańców wyżej wymienionych miast, którzy przyjeżdżają do Kazimierza najczęściej na weekend lub kilka dni. Współczesny Kazimierz Dolny to urozmaicona baza noclegowa, oferująca kwatery o wysokim standardzie w przystępnych cenach. Hotel w Kazimierzu Dolnym warto wynajmować w dogodnej lokalizacji jak najbliżej Rynku miasta. Na turystów czekają w Kazimierzu również restauratorzy, oferujący przede wszystkim domowe, polskie potrawy oraz pizzę. Zależy nam na doskonałej lokalizacji , klimatycznym obiekcie i najwyższej jakości obsłudze? Willa Pod Basztą to nocleg w odległości 300 metrów od kazimierskiego Rynku i 100 metrów od brzegu Wisły. W Willi funkcjonuje również ceniona przez mieszkańców i turystów Restauracja Pod Basztą, serwująca pyszne, domowe obiady oraz aromatyczną pizzę.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)