Dni ich chwały i zwycięstwa.


Poruszające widowisko o tematyce patriotycznej. Dowód, że jeśli się chce można zorganizować coś szybko, ale dokładnie. Kiedy jednak publiczność Hrubieszowa doceni wysiłek aktorów z teatru młodzieżowego i do ostatka wypełni miejsca siedzące na Sali widowiskowej?

Reklamy

br />Przedstawienie przygotowane przez grupę GAMA pod czujnym okiem p. Magdy Sielickiej – reżysera i scenarzysty, w które zaangażowani byli również inny instruktorzy HDK jak plastycy, efektem ich pracy była wspaniała scenografia, muzycy i najlepsze głosy Nicolas, oraz Bartek Caboń wraz z Piotrem Szymańskim, czyli zespół ONI, a także niezawodni panowie oświetleniowcy i dźwiękowcy. Wszystko to i trochę amatorskiej, acz wcale nie takiej najgorszej gry aktorskiej dało zaskakująco pozytywne skutki.

Przebieg przedstawienia, w którym można wyróżnić dwie płaszczyzny tekstową – mocna strona, uzyskana dzięki konferansjerce, w jej tle była druga inna warstwa obrazowa – aktorska połączona z krótkimi tekstami oraz niesamowite fragmenty z książki S. Grzesiuka „Pięć lat kacetu”, natomiast muzyka i znane polskie pieśni jak „Czerwone Maki na Monte Cassino”, czy „Białe Róże” tworzyły niesamowity nastrój, muzyka wyłaniała się z tła i stawała samodzielną sztuką.

Obecni na sali starsi ludzie, którzy przeżyli II wojnę światową byli poruszeni – i jak dowiedziałam się od p. Sielickiej – wychodzili ocierając z policzków łzy. Wśród nich był także Sybirak, ten stwierdził, że z czymś takim spotyka się pierwszy raz po wojnie. Marzeniem p. Sielickiej od kilku już lat jest sprowadzenie Śwista Sieradzkiego uczestnika powstania warszawskiego, niestety choroba, na którą cierpi uniemożliwia mu przyjazd do Hrubieszowa.

P. dyrektor HDK Emilia Feliksiak powiedziała, że spektakl zostanie wkrótce znów wystawiony na deskach sceny Domu Kultury.

zobacz zdjęcia >>