Dni Otwartych Drzwi UE

1 maja w Strasburgu i 5 maja w Brukseli odbyły się Dni Otwartych Drzwi. Na wszystkich gości czekały liczne atrakcje, wystawy i koncerty. W tym roku impreza zapowiadała się szczególnie kolorowo.

Reklamy

br />Było wiele powodów ku temu, m.in. Unia Europejska świętuje swoje pięćdziesiąte urodziny, minęło pół wieku od podpisania Traktatów Rzymskich.

W całej Unii obchodzone było też Święto Europy – 9 maja.

1 maja drzwi Parlamentu Europejskiego w Strasburgu były otwarte dla wszystkich odwiedzających. Dla gości przygotowano liczne atrakcje. Gratką dla filatelistów był specjalny europejski znaczek pocztowy, który było można kupić na miejscu. Przede wszystkim warto było zobaczyć unikalną architekturę budynku, w którym co miesiąc posłowie z 27 krajów decydują o sprawach dotyczących wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

5 maja „dzielnica europejska” w Brukseli spodziewała się tłumów gości zwiedzających instytucje unijne. Podczas ubiegłorocznych Dni Otwartych Drzwi zawitało przeszło sto tysięcy osób! Z okazji 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich w budynku Parlamentu czekały na gości konkursy, pokazy i wystawy. Pracownicy Działu Informacji Parlamentu Europejskiego odpowiadali na pytania zwiedzających we wszystkich językach UE.

Budynek Parlamentu, w którym swoje stoiska rozłożyły grupy polityczne, stowarzyszenia europejskie i organizacje kulturalne, zwiedzano już od 10 rano. W samo południe odbyła się oficjalna inauguracja z udziałem Wiceprzewodniczącej PE, pani Kratsa-Tsagaropoulou oraz królowej Belgów, Paoli. Z okazji 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich odbyły się również dwie debaty poświęcone dorobkowi i przyszłości UE oraz miejscu Unii we współeczesnym świecie.

Ponadto, telewizja ARTE przygotowała wystawę „Twarze Europy”, jej elementy rozmieszczono w 27 miejscach w budynku Parlamentu. Odwiedzający mogli również wziąć udział w konkursie na „parlamentarzystę dnia”. Można było również posłuchać zespołu jazzowego i obejrzeć występy grup artystycznych.

9 maja przyjechało do Strasburga ponad 750 młodych uczestników programu „Euroscola” ze wszystkich 27 krajów UE, którzy wzięli udział w obchodach Święta Europy.

Oprócz imprez organizowanych przez Parlament i inne instytucje UE, organizacje proeuropejskie na terenie całej Unii zaprezentowały własny program obchodów.

Zbigniew Zaleski
poseł do PUE