Dom z poddaszem użytkowym a dom piętrowy? O czym warto wiedzieć?

Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego projektu domu, ponieważ skutki tej decyzji będziemy odczuwać długi czas. Sporo osób zastanawia się pomiędzy wyborem domu piętrowego, a projektu z użytkowym poddaszem. Z czym wiąże się jedna i druga decyzja?

Reklamy

 

Konstrukcja domu, a klimat budynku i otoczenia

Warto wiedzieć, że decydując się na dany projekt domu, określamy w dużej mierze klimat całej inwestycji. Zauważymy to, gdy spojrzymy na różnicę w gabarytach. Dom z poddaszem użytkowym jest obiektem mniejszym, skromniejszym, bardziej wpisującym się w otoczenie. Przywodzi on na myśl sielską wieś. Natomiast dom piętrowy góruje nad działką i się z niej wybija. Ma dość reprezentacyjny charakter. Może się kojarzyć w większym stopniu z willami spotykanymi w miastach, aniżeli z zabudową wiejską.

Dlatego wybór pomiędzy jednym i drugim wariantem, to z jednej strony kwestia naszych upodobań, a z drugiej typ okolicy, w której chcemy zamieszkać. Inaczej może wyglądać dom budowany na wsi, a inaczej ten pod miastem. Różnicę w charakterze budynków dostrzeżemy bardziej, gdy pooglądamy sobie gotowe projekty domów – domoweklimaty.pl posiadają spory wybór zarówno jednych, jak i drugich typów nieruchomości.

 

Inna funkcjonalność

Różnice w kształcie oraz funkcjonalności pomiędzy poddaszem użytkowym, oraz normalnym piętrem domu są znaczące. To przez wzgląd na nie, czasem dokonujemy ostatecznego wyboru. W pierwszym przypadku musimy liczyć się ze skosami, jakie mogą utrudniać aranżację, jak i normalne funkcjonowanie. Oprócz tego duża ilość okien dachowych, które stosuje się w przypadku takich projektów, nie każdemu będzie do końca odpowiadać. Domy piętrowe mają standardowe okna, które otwiera się normalnie, bardziej doświetlają i powiększają przestrzeń.

Oprócz tego na takim piętrze mamy wysokie pomieszczenia oraz proste ściany, dlatego nie ma ograniczeń, gdy chodzi o funkcjonalność, ale także przeznaczenie takiego miejsca. Osoby, którym zależy na dużej ilości przestrzeni użytkowej, która nie będzie miała żadnych ograniczeń, wybiorą raczej dom piętrowy.

 

Wymiary domu, a zagospodarowanie ogrodu

Przestrzeń użytkowa w budynku ma wpływ na bryłę domu. To, co powiększamy wewnątrz, odbija się zaraz na wyglądzie zewnętrznym naszego przyszłego lokum. Jeśli chcemy zostawić sobie jak najwięcej ogrodu, a do tego mieć dużą powierzchnię domu, to większe możliwości da nam na pewno dom piętrowy. Dzięki niemu będziemy mogli wygospodarować więcej powierzchni zielonej bez konieczności poświęcania miejsca w domu.

Pamiętamy, że każdy wybór należy dobrze przeanalizować i przemyśleć wszystkie za i przeciw. Każdy ma inne priorytety, dlatego będzie brał pod uwagę trochę inne rzeczy. Właśnie dlatego, że nasze potrzeby są różne, musimy podejść do wyboru odpowiedniego projektu domu w sposób bardzo indywidualny.

 

 fot. mat sponsora