28 września 2023

Drogie tankowanie? Podpowiadamy, jak możesz oszczędzić na stacji

Od kilku miesięcy ceny paliw na stacjach rosną w zastraszającym tempie. W związku z tym, że kierowcy nie mają na to żadnego wpływu, mogą jedynie korzystać z rozwiązań pozwalających na poczynienie oszczędności w kwestii tankowania pojazdu. Poznaj sprawdzone sposoby.

Reklamy

 

Ceny paliw zmieniają się diametralnie. Na koniec marca 2018 roku kwoty za 1 litr benzyny bezołowiowej czy oleju napędowego nie przekraczały 5,00 zł. Obecnie ceny są wyższe: za benzynę bezołowiową 98 trzeba zapłacić ok. 5,38 zł/l, benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 5,08 zł/l, cena oleju napędowego waha się w granicach 5,01 zł/l (dane na dzień 26.07.2018). Jak prognozują eksperci, w najbliższym czasie obniżki cen są nierealne – zwłaszcza, że w czerwcu 2018 została uchwalona ustawa wprowadzająca dodatkową opłatę paliwową, tzw. opłatę emisyjną. Już nawet kilka groszy w cenie może przełożyć się na znaczny wzrost wydatków. Przykładowo, przy tankowaniu benzyny bezołowiowej 95 w ilości 60 l różnica wyniesie kilkadziesiąt złotych.

Zwrot za paliwo? To możliwe

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na tankowaniu, poszukaj programów lojalnościowych umożliwiających uzyskanie zwrotu za paliwo. Ciekawym rozwiązaniem jest propozycja przygotowana przez Toyota Bank. Promocja „Tankuj Korzyści” dedykowana jest wszystkim posiadaczom rachunku Moto Konto, mającym aplikację mobilną o tej samej nazwie. Spełniając kilka warunków, można uzyskać aż 10% zwrotu na paliwo. Dodatkowym benefitem jest m.in.:

Reklamy
  • rabat na nową Toyotę lub Lexusa,
  • premia za zakup nowego auta tej marki,
  • premia za skorzystanie z oferowanego przez bank finansowania.

Korzystając w pełni z promocji „Tankuj Korzyści”, można zyskać nawet 1100 zł w bonusach oraz do 600 zł rocznie zwrotu za paliwo.

Zmiana środka transportu

Aby ograniczyć wydatki na stacji benzynowej, można zmienić środek transportu. Rezygnacja z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej czy roweru skutkuje znacznymi oszczędnościami.

Reklamy

Nie musisz jednak całkowicie pozbywać się auta – wystarczy, że na początek ograniczysz korzystanie z niego.

Nie korzystaj z samochodu na krótkich trasach

Ile razy zdarzyło Ci się jechać do sklepu oddalonego od miejsca zamieszkania zaledwie kilkaset metrów? Tak krótki dystans przekłada się na większe spalanie, a co za tym idzie – wzrost kosztów tankowania auta.

Jeżeli chcesz ograniczyć wydatki i otrzymać rzeczywisty zwrot za paliwo, na zakupy wybieraj się zawsze pieszo.

Jako kierowca masz niewielki wpływ na to, jak kształtują się ceny paliw na stacjach. Możesz jedynie podjąć działania, dzięki którym ograniczysz wydatki związane z tankowaniem samochodu albo otrzymasz zwrot za paliwo. Oszczędności mogą być spore, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)