2 maja 2024

Dwa 8 miejsca lekkoatletów Unii Hrubieszów na Mistrzostwach Polski Juniorów. Dwa złote medale Bartka Kitlińskiego! [ZDJĘCIA]

W dniach 18 – 20 lipca 2023 r. w Lublinie zostały przeprowadzone Mistrzostwa Polski Juniorów U20, w których wystąpiło dwoje zawodników z MKS Unia Hrubieszów – Jan Śmietanka (trener Tomasz Magdziak) i Kinga Czerwińska (trener Mirosław Kamień). Natomiast ambasador mistrzostw Bartosz Kitliński w pięknym stylu zdobył dwa złote medale w biegach średnich.

W Finale A biegu na 400 m

wystartował będący pierwszy rok juniorem Jan Śmietanka, który biegnąc po pierwszym torze zajął w nim 8 miejsce z wynikiem 50,37 (1. Maksymilian Szwed z rewelacyjnym wynikiem 45,70). Dzień wcześniej Janek w eliminacjach w swojej serii był trzeci z wynikiem 49,10 sek.

W biegu na dystansie 2000m z przeszkodami

również pierwszy rok juniorka wystąpiła Kinga Czerwińska zajmując 8 miejsce z wynikiem 8:26,16, będącym jej nowym rekordem życiowym. wygrała z rekordem Polski U20 Martyna Krawczyńska 6:25,79 min

W biegu na 800 m

doskonale spisał się wnuk niżej podpisanego Bartosz Kitliński (trener Piotr Kitliński, ojciec), który zdobył w imponującym stylu złoty medal na dystansie 800 m w czasie 1:50,22 min (2. Igor Hawełko z Bydgoszczy – 1:51,10, 3. Karol Makiła z Kartuz – 1:51,52). Dzień wcześniej biegnąc taktycznie zwyciężył w biegu eliminacyjnym (1:56,20).

Ku zaskoczeniu wielu, Bartek w trzecim dniu zawodów na dystansie 1500 m wytrzymał narzucone przez faworyta biegu Kamila  Herzyka z Bielska Białej wysokie tempo, zaatakował 220 m przed metą i poprawiając życiówkę prawie o 5 sekund zdecydowanie zwyciężył z nowym rekordem województwa lubelskiego juniorów 3:43,59 min (poprzedni należał od 2007 r. do Arkadiusza Mostrąga z SKB Kraśnik – 3:47,31).

Dwaj pierwsi zawodnicy uzyskali minima na Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się w dn. 7 – 10 sierpnia 2023 r. w Jerozolimie.

Trener Piotr Kitliński:

Trzy dni rywalizacji Bartka – trzy zwycięstwa w tym najważniejsze:

1m eliminacje 800m

1m i Mistrzostwo Polski na 800m 1:50,22

1m i Mistrzostwo Polski na 1500m 3:43.59

800m zgodnie z planem – pewnie wygrać, ale 1500 metrów to mega niespodzianka. To dopiero 3 start w karierze Bartka na 1500 m. Wielki szacunek dla Kamila Herzyka, który wiedział, że musi Bartkowi uciekać. Tym razem Bartek pokazał mocny charakter – przytrzymał się i na 200 metrów do mety zaatakował.

1 miejsce to jeszcze nic. Wynik na 1500 m 3:43.59 min, to 7 miejsce w historii Polski U20. Na 800m wynik uzyskany w czerwcu 1:47.25, to 5 miejsce w historii polskiej lekkiej atletyki w kategorii juniorów.

Przeczytaj także: Śmietanka i Kitliński na wysokim poziomie reprezentowali Polskę. Pozostali lekkoatleci rywalizowali w Lublinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ze str. PZLA:

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Pokładanych w nim nadziei nie zawiódł ambasador mistrzostw, czyli Bartosz Kitliński. Zawodnik lubelskiego AZS-u UMCS-u wbiegł na ostatnią prostą z bezpieczną przewagą i wygrał osiągając czas 1:50.22. Drugie miejsce zajął Igor Hawełko (1:51.10), a trzecie Karol Makiła (1:51.52).

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Od startu dużą przewagę nad rywalami budowali Kamil Herzyk i Bartosz Kitliński. Na 200 metrów przed metą zaatakował Kitliński i to on zdobył złoty medal. Ambasador mistrzostw, po triumfie na 800 metrów, wywalczył drugi tytuł mistrzowski. Czasem 3:43.59 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie. Wskaźnik uzyskał też drugi na mecie Herzyk – 3:44.63. Brązowy medal zdobył Igor Hawełko – 3:56.41.