Dwa powody do radości

Afganistan

Reklamy

Przewodnicy psów i sami psi żołnierze, pełniący służbę w czasie VII zmiany PKW Afganistan mają ostatnio dwa, jakże istotne powody do zadowolenia. Z okazji Święta Wojska Polskiego, nie tylko żołnierze wyróżniający się w służbie zostali odznaczeni medalami, ale także psy służące w Afganistanie otrzymały pamiątkowe coiny.

To duży powód do dumy dla ich przewodników, zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę ich zaangażowanie oraz ciężką, wymagającą i niebezpieczną pracę. Jest ona tym trudniejsza, że warunki atmosferyczne i terenowe w czasie pełnienia misji są niezwykle obciążające. Zarówno dla ludzi, a tym bardziej dla zwierząt.

Dla psa saperskiego, jakim jest labrador Dana, praca w dużym zapyleniu i w bardzo wysokich temperaturach (do 50 st. Celsjusza), oraz przebywanie w stałym nasłonecznieniu jest wielkim obciążeniem. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że pies, w przeciwieństwie do człowieka nie poci się przez skórę i nie oddycha przez całe ciało. Gdy jest gorąco, pies szybko się męczy, a przecież zadania, które wykonuje wymagają dużo skupienia i koncentracji.

W ubiegłym tygodniu wszystkie psy służące w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie zostały wyposażone w specjalne kamizelki chłodzące. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie wilgoci i odczucia chłodu. Co więcej, odbijają one promienie słoneczne. Przewodnik Dany – sierż. Mirosław Lis, po kilku dniach użytkowania kamizelek przez swoją podopieczną komentuje : „To niezwykle prosty ale bardzo skuteczny wynalazek, a jednocześnie niezwykłe udogodnienie dla psa. Czas pracy w takiej kamizelce może być dłuższy nawet kilkanaście razy, niż czas działania psa bez takiego wyposażenia.” Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę dużą ilość zadań, jakie wykonuje pies ze swoim przewodnikiem w ciągu każdego dnia ( ochrona bazy, patrole, konwoje). Co więcej, pies jest także mniej zmęczony po pracy, gdy wykonuje ją w tym rodzaju wyposażenia.

Kamizelki chłodzące amerykańskiej firmy Ruffwear nasącza się zwykłą wodą, można je także włożyć do chłodziarki. Należy pamiętać o dokładnym wyciśnięciu płynu, żeby nie stanowił on dodatkowego obciążenia dla psa. Materiał, z którego jest wykonana kamizelka waży zaledwie kilkaset gram. Można go prac i odkażać.

W Polsce psy do zadań specjalnych nie muszą być w nie wyposażone, gdyż warunki atmosferyczne są dużo dogodniejsze. Natomiast w trakcie pełnienia misji w Afganistanie, ze względu na specyfikę terenu i pogody – to wielkie udogodnienie, które cieszy i przewodników i same psy.

Tekst: por. Renata Radzikowska
Zdjęcia: Artur Weber, sierż. Mirosław Lis