Dwójka: Andrzejkowe wróżby w Hrubieszowskim Muzeum

Ostatni tydzień listopada tego roku stał się doskonałą okazją, aby uczestniczyć w wyjątkowych lekcjach traktujących o zwyczajach „Andrzejek” w naszym regionie.

Reklamy

 

Zajęcia przygotowane zostały przez kustoszy Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Z tego wyjątkowego zaproszenia skorzystali chętnie uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, zarówno dzieci i młodzież szkoły podstawowej, jak również gimnazjaliści.

Przygotowane wróżby oraz ciekawe opowieści na temat zwyczajów tego wyjątkowego wieczoru, zachęciły uczniów do wspólnej zabawy oraz pozwoliły na zapoznanie się z tradycjami, jakie obowiązywały w Polsce, na przestrzeni wielu stuleci naszej historii.

Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawy. Lano na wodę ołów, obecnie leje się wosk. Z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże. Dziewczęta rzucały but za siebie. Odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie zamążpójście. Obierano jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża. Co przyśniło się w wigilię świętego Andrzeja, to miało się spełnić.

Wieczorem panny wychodziły na podwórko i ze słomianego dachu wyrywały garść słomek. Jeśli była ich parzysta ilość, wróżyło to zamążpójście. W innej wróżbie do izby wpuszczano gąsiora. Do której panny podszedł, ta wychodziła za mąż. Dziewczyny również zaglądały do studni, by zobaczyć w niej odbicie przyszłego męża lub oglądały sztachety w płocie, które miały przedstawiać cechy wybrańca.

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Zatem, poprzez zabawę czekajmy cierpliwie na spełnienie wróżb…

Kierujemy serdecznie podziękowania dla pań prowadzących zajęcia oraz Pana Dyrektora Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie za możliwość uczestniczenia w tak ciekawych warsztatach, przybliżających historię i zwyczaje naszych przodków.

 

Uczestnicy: uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie
Organizator wycieczek warsztatowych: Agnieszka Ślażyńska