Dwójka: Blisko natury – spotkanie z żółwiem błotnym

8 listopada 2016 r. Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie odwiedził po raz kolejny niezwykły gość – pan Paweł Łapiński, specjalista do spraw edukacji z Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego w Brzeźnie (Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych).

Reklamy

 

Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IIIa i IIc SP, którzy obejrzeli bardzo ciekawą prelekcję multimedialną pod tytułem „Żółw błotny – żywa skamieniałość Polesia”.

Nasz gość przekazał uczniom wiele interesujących i cennych informacji na temat wyglądu, zachowania, żywienia oraz rozmnażania się żółwi. Zaprezentował piękne zdjęcia przedstawiające życie tych zwierząt oraz przyrodę Rezerwatu Brzeźno. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że żółw błotny – jeden z najstarszych gatunków fauny polskiej – to przedstawiciel gadów opancerzonych. Jest jedynym gatunkiem żółwia żyjącym naturalnie w Polsce. Jego ciało pokrywa pancerz z rogowymi tarczkami, utworzony z odpowiednio przekształconych kości szkieletu, co zapewnia dorosłemu osobnikowi ochronę przed drapieżnikami. Żółw to zwierzę ziemno – wodne, aktywne za dnia. Żyje w czystych wodach stojących lub wolno płynących o mulistym dnie.

W wodzie porusza się sprawnie, na lądzie niezdarnie i powoli. Oddycha powietrzem atmosferycznym, dlatego co jakiś czas wynurza się na powierzchnię wody. Jest zwierzęciem zmiennocieplnym. Jego aktywność uzależniona jest od temperatury otoczenia. Zimuje na dnie zbiorników wodnych. Dorosły osobnik w swoim środowisku nie ma naturalnych wrogów.

Pan Łapiński bardzo ciekawie opowiadał też o działaniach, jakie podejmowane są w celu ochrony żółwia błotnego – gatunku znajdującego się pod ścisłą ochroną, wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Zwrócił uwagę uczniów na to, iż nie należy  przynosić do siedziby parków narodowych lub krajobrazowych żółwi znalezionych na drodze. Wystarczy przenieść je na drugą stronę drogi w kierunku, w którym zmierzały, aby nie zostały rozjechane przez samochody lub quady.

Spotkania z panem Pawłem Łapińskim są zawsze wspaniałymi lekcjami przyrody i ekologii. Dzieci słuchały z uwagą i zainteresowaniem, zadawały mnóstwo pytań na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Same również wykazały się wiedzą związaną z tematem. Na zakończenie uczniowie wręczyli naszemu gościowi własnoręcznie wykonane laurki. Było nam niezmiernie miło ponownie spotkać się z panem Łapińskim. Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i z niecierpliwością czekamy na następną wizytę!

Joanna Tomasiak
Katarzyna Beń