Dwójka: Historyczne atrakcje Zamościa – wizyta w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”

Dnia 2 grudnia 2016 roku młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie odbyła wyjątkową i ciekawą wizytę w Zamościu, mieście pełnym historii, której obecność odczuwa się niemalże w każdym jego zakątku.

Reklamy

 

Są tam również miejsca, gdzie historię, sztukę oraz tradycję można poznawać oraz odkrywać w sposób wyjątkowy.


Wirtualna Instytucja Kultury

Aby zgłębić prawdę historyczną o początkach Państwa Polskiego, młodzież skorzystała z propozycji Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, oferującego cykl filmów historycznych pt.: „Tajemnice początków Polski”. Jest to projekt autorski scenarzysty, reżysera i producenta filmów dokumentalnych Zdzisława Cozaca, zrealizowany w koprodukcji z TVP Historia, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ta wyjątkowa seria projekcji z udziałem najwybitniejszych polskich historyków i archeologów, stanowi najnowsze, filmowe kompendium wiedzy o początkach naszej państwowości. Filmy tej serii mają nie tylko interesującą tematykę, ale i atrakcyjną formę podawczą, opartą na technice graficzno – komputerowej, dzięki czemu są świetnie odbierane przez młodzież.


Naukowcy na tropie jednej z największych zagadek z czasów narodzin Polski

Uczniowie mielin okazję obejrzeć pierwszy film z tego cyklu pt.: „Ukryte Gniazdo Dynastii”. Jest to nowocześnie zrealizowana filmowa panorama początków naszego państwa, dedykowana na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Wykorzystuje ona najnowsze ustalenia historyków i archeologów, dotyczące początków Polski, obejmujące okres od czasów przedchrześcijańskich, po koronację Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 r.

Ten mało jeszcze rozpoznany okres naszych dziejów jest od niedawna na nowo interpretowany przez naukowców.


Historia Zamościa – Perły renesansu i walecznej fortecy

Fragment Starego Miasta obejmujący Arsenał wraz z otaczającym go terenem, w tym niewielki, pobliski budynek dawnej prochowni, to kolejne miejsce, jakie odwiedziła młodzież gimnazjalna. Obecnie Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” składa się z trzech części. W głównym gmachu – dawnym arsenale – dostępne są wystawy, obejmujące prezencje militariów oraz oręża polskiego na przestrzeni dziejów, w tym muszkiety, pistolety, broń białą oraz repliki wspaniale zdobionych armat. W ramach ekspozycji stałej można także oglądać liczne rekonstrukcje innych zbrojeń z XVII wieku i makiety umocnień miasta.

Drugi obiekt muzeum to pobliski budynek stanowiący dawną prochownię – mieści on niewielką salę, w której przedstawiana jest niezwykle efektowna multimedialna projekcja historyczna w formie rzutu trójwymiarowego na makietę miasta, przedstawiająca historię rozwoju zamojskiej twierdzy.

Naprzeciwko arsenału, znajduje się nowy, duży pawilon pod kurtyną ze szklanym dachem, stanowiący trzecią część muzeum. Tam młodzież miała okazję obejrzeć sprzęty i maszyny wojskowe z XX wieku oraz ekspozycje, w tym multimedialne, dotyczące działań wojennych na Zamojszczyźnie.

Wizyta w Zamościu, mieście w którym wspaniale rozwijała się sztuka i kultura, a które jest równocześnie niezwykle ważne dla historii Polski, stwarza niezapomniany obraz tego miejsca. Pozwala dostrzec, że Zamość zasłużył się Rzeczypospolitej jako twierdza, której obce wojska nigdy nie zdobyły w walce. Na jej bastionach utknął pochód kozaków Chmielnickiego w 1648 roku i szwedzkie regimenty w czasie potopu.

Warto zgłębiać tajemnice tego miasta pamiętając o tym, że jego założyciel kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski był nie tylko wodzem i politykiem, ale także przyjacielem nauk. Wszak to on głosił, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Organizator wycieczki: nauczyciel historii Marzena Kańkowska, nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych Agnieszka Ślażyńska

Bardzo dziękujemy za opiekę podczas wycieczki mamom naszych uczniów: Pani Sylwii Majewskiej i Pani Eryce Mazur


Zdjęcia >>