Dwójka: Pokazy chemiczne w Lublinie

Dnia 24 listopada uczniowie gimnazjum w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w cyklicznych już zajęciach pokazowych z chemii, przeprowadzanych przez pracowników naukowych Wydziału Chemii UMCS w Lublinie.

Reklamy

 

Dnia 24 listopada uczniowie klas III A, III B oraz II B gimnazjum w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w cyklicznych już zajęciach pokazowych z chemii, przeprowadzanych przez pracowników naukowych Wydziału Chemii UMCS w Lublinie.

Naukowcy prowadzący zajęcia i tym razem zadbali, by ten szkolny przedmiot nie kojarzył się młodzieży tylko ze wzorami pierwiastków i skomplikowanymi równaniami reakcji Sposób ujęcia przedstawiał zależności pomiędzy typowymi reakcjami a ich odzwierciedleniem w procesach zachodzących w przyrodzie.

Każde doświadczenie, poza fascynującym przebiegiem, miało równie imponującą nazwę. Wiele emocji wywołały doświadczenia: „Silnik odrzutowy”, „Fotobłysk” oraz „Luminescencja”. Gimnazjaliści dowiedzieli się również, w jaki sposób srebrzy się bombki, które reakcje zachodzą na mokro i na sucho oraz w jaki sposób zmienić barwę płatków róży.

Uwagę naszych uczniów zwróciło także doświadczenie z ciekłym azotem oraz reakcja egzoenergetyczna roztwarzania aktywnego potasu w wodzie.

Dzięki pokazom w Collegium Chemicum uczniowie zobaczyli wiele poznanych podczas lekcji chemii reakcji, których nie można przeprowadzić w warunkach szkolnych.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do ciekawego poznawania chemii!

 

Uczestnicy wyjazdu: uczniowie klasy II A, III B, II B gimnazjum
Organizator: Agnieszka Ślażyńska