Dwójka: Uczniowie w obronie języka polskiego

Zgodnie z prognozami UNESCO „Połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożona wyginięciem. Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych języków (…).

Reklamy

 

 Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego”. My, Polacy, powinniśmy zatem dbać o nasz język ojczysty, zwłaszcza, że część z nas zupełnie lekceważy zasady poprawności językowej. 

W związku z powyższym oraz tym, iż w bieżącym  – 2018 roku – obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy w naszej szkole zorganizować Dzień Języka Polskiego, który miał zwrócić uwagę na to, jak ważny dla każdego jest język ojczysty. Dzięki niemu nie tylko mamy zdolność komunikacji, uczenia się czy wyrażania własnych myśli, ale umiłowanie języka, jego poprawne używanie to – obok pielęgnowania narodowej tradycji i kultury – eden z wyznaczników patriotyzmu. Język, jakim się posługujemy – czy tego chcemy, czy nie – jest świadectwem naszej kultury, poziomu intelektualnego. To, jak mówimy, wpływa na ocenę naszej osoby przez innych ludzi, dlatego powinniśmy pielęgnować i zwracać uwagę na poprawność polszczyzny.

Z takich właśnie obserwacji i wniosków zrodził się pomysł przedsięwzięcia – czyli  Dzień Języka Polskiego – w Szkole Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie celebrowany 14 czerwca 2018 roku. Tego dnia większość z nas przyszła do szkoły ubrana w barwy narodowe. Na korytarzu parteru można było obejrzeć wystawę słowników (organizacja – pani Helena Nieradko) oraz przygotowane przez uczniów klas siódmych gazetki tematyczne:

„Ciekawostki o języku polskim”;

„Polskie łamańce językowe”;

„Słownik gwary uczniowskiej”.

Na uroczystym apelu oprócz „Błyskawicznej historii polszczyzny”, którą zaprezentowano przy wykorzystaniu źródeł internetowych i sprzętu multimedialnego (pomoc techniczna: p. wicedyrektor Marcin Mróz), wręczono nagrody laureatom konkursów zorganizowanych w celu zachęcenia młodych ludzi do dbałości o kulturę języka:


Konkurs Pięknego Pisania:

 

kategoria klas 4 – 6:

 

I miejsce – Zofia Załuska – klasa 4C

II miejsce – Róża Puchalska – klasa 5A

III miejsce – Wiktoria Fila – klasa 5B

wyróżnienie – Aleksandra Malec – klasa 5A

 

kategoria klas 7 SP – 3 gimnazjum:

 

I miejsce – Magda Pirogowicz – klasa 7B

II miejsce – Oliwia Kubiak – klasa 7B

III miejsce – Katarzyna Lebiedowicz – klasa 7B


Konkurs ortograficzny:

 

kategoria klas 6 SP – 3 gimnazjum:

 

I miejsce – Michał Suchecki – klasa 6B

II miejsce – Oliwia Kubiak – klasa 7B

II miejsce (ex aequo) – Magda Pirogowicz – klasa 7B

III miejsce – Katarzyna Lebiedowicz – klasa 7B

 

kategoria klas 4 – 5:

I miejsce – Adam Płaszczewski – klasa 5A

II miejsce – Martyna Mil – klasa 4C

III miejsce – Magda Szwanc – klasa 4C

 

Konkurs Mistrz Języka Polskiego:


kategoria klas 4 – 6:

 

I miejsce – Krzysztof Winiarski – klasa 5A

II miejsce – Maciej Jóźwiak – klasa 5A

III miejsce – Emilia Świgost – klasa 5A

kategoria klas 7 SP – 3 gimnazjum:

 

I miejsce – Beata Wyczawska – klasa 3A gimnazjum

II miejsce – Tomasz Nazar – klasa 7A

III miejsce – Milena Węgorek – klasa 7B

 

Konkurs Literacki:


kategoria proza:

 

I miejsce – Honorata Gieleta – klasa 6B

II miejsce – Wiktoria Lisek – klasa 4B

III miejsce – Zofia Załuska – klasa 4C

 

kategoria poezja:

 

I miejsce – Norbert Pudło – klasa 7B

 

Następnie „na szkolnej scenie” na podstawie scenariusza opracowanego przez uczniów klasy 6B pod kierunkiem pani Beaty Drewnik zaprezentowano spektakl teatralny pt.”Ania z Zielonego Wzgórza” (oprawa muzyczna: pani Beata Lichoń – Fabrowska), który zakończył uroczyste obchody Dnia Języka Polskiego w naszej szkole.

W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy 6B:

Amelia Pawluk

Julia Gawron

Michał Suchecki

Honorata Gieleta

Agnieszka Wójcik

Magdalena Mieczałowska – klasa 5B

Wojciech Widz

Emilia Watras

Karolina Brzozowska

Magdalena Hukaluk

Koordynatorkami i pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były nauczycielki języka polskiego pani Beata Drewnik i pani Anna Olejarz, współpraca – pani Beata Caboń.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst: Beata Drewnik, fot.: Patrycja Djabin, Anna Olejarz