Dwójka: Wizyta w Muzeum

22 maja 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, odwiedzili Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, aby obejrzeć ciekawą wystawę archeologiczną pt.: „Wojownik i księżniczka”.

Reklamy

 

Była to kolejna grupa młodzieży z ZSM nr 2, która poprzez bezpośrednie spotkanie z archeologią, poznała bliżej historię neolitycznej kultury strzyżowskiej oraz mieszkańców naszego regionu, żyjących na tych terenach ponad cztery tysiące lat temu.

Wystawa gromadzi niezwykle ciekawe, unikatowe pod względem form naczynia ceramiczne kultur archeologicznych pierwszych rolników z epoki neolitu oraz początków epoki brązu, prezentowane chronologicznie w towarzystwie narzędzi kamiennych, krzemiennych i kościanych oraz ozdób miedzianych, paciorków fajansowych czy zawieszek z bursztynu.

Reklamy

Szczególna uwaga zwrócona jest także na dawne rzemiosła i sposoby wykorzystania wspomnianych przedmiotów w życiu codziennym oraz na zwyczaje pogrzebowe.

Wystawa prezentuje także rekonstrukcje pochówku kobiety z bogatym wyposażeniem w postaci biżuterii oraz grobu mężczyzny – wojownika ze wszystkimi jego atrybutami, doskonale zachowanymi przez tak długi okres czasu.

Otwarta ekspozycja jest efektem połączenia wyników badań archeologicznych z wynikami badań wielodziedzinowego zespołu naukowców z Poznania i Lublina. Serdecznie polecamy odwiedzanie muzeum oraz zagłębianie się w historię regionu hrubieszowskiego.

Dziękujemy Dyrekcji Muzeum w Hrubieszowie, pracownikom oraz pani kustosz za ciekawą lekcję muzealną i fascynujące opowieści o pradawnej kulturze neolitycznej.

 

Uczestnicy: Klasa I A gimnazjum ZSM nr 2 w Hrubieszowie
Organizator: Agnieszka Ślażyńska