Dwójka: Wycieczka do Chełma

21 listopada uczniowie hrubieszowskiej Dwójki uczestniczyli w wycieczce do Chełma. Celem wycieczki było zwiedzenie jedynej w Europie kopalni kredy piszącej pod centralną częścią Chełma.

Reklamy

 

21 listopada 2017 roku uczniowie klasy 6B Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z kolegami i koleżankami z klas piątych uczestniczyli w wycieczce do Chełma.

Celem wycieczki było zwiedzenie jedynej w Europie kopalni kredy piszącej pod centralną częścią Chełma. Już w XIII wieku niemal wszyscy mieszkańcy miasta wydobywali kredę, która służyła do produkcji farb, proszków kosmetycznych, lekarstw, w budownictwie i ceramice.

W XVIII wieku wydano oficjalny zakaz kopania kredy pod ulicami miasta ze względu na zapadanie się ulic i domów. W czasie wojny chełmskie lochy były schronieniem dla ludności. Dodatkowo przed najeźdźcami bronił mieszkańców dobry duch Bieluch.

W czasie zwiedzania kopalni przewodnik objaśniał pod jakimi ulicami znajdują się korytarze. Można było również zobaczyć wiele ekspozycji archeologicznych i górniczych. Punktem kulminacyjnym było bliskie spotkanie z duchem Bieluchem, który okazał się dla gości łaskawy i wdał się w miłą pogawędkę.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Parku Wodnym w Chełmie, gdzie wszyscy mogli się zrelaksować w basenie.

We wczesnych godzinach popołudniowych wszyscy wrócili zadowoleni do domu.


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Lena Kasprzyk