Dwójka: Wycieczka do Kozłówki i Lublina

6 czerwca 2017 roku klasa 2B SP w Zespole Szkół Miejskich nr 2 wraz z paniami Małgorzatą Chmaj, Elżbietą Kusiak i Martą Piątkowską – Mazurek wyruszyła w podróż do Lublina i Kozłówki.

Reklamy

 

Na miejsce dotarliśmy zgodnie z planem i rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, które jest jednym z największych skansenów w Polsce. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

Centralnym obiektem sektora dworskiego jest położony niemal w sercu muzealnej ekspozycji XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna (z wnętrzem poświęconym średniozamożnemu ziemiaństwu) otoczony malowniczym ogrodem. Dowiedzieliśmy się jak dawniej ludzie tkali materiały na warsztatach tkackich, do czego służyła kijanka, żarna, jak wyglądały dawniej ule i inne przedmioty codziennego użytku.

Po spacerze wiejskimi dróżkami wyruszyliśmy w dalszą podróż.

W Kozłówce czekał na nas pyszny obiad w restauracji Pavilion, tam też mogliśmy skorzystać z placu zabaw i chwilę odpocząć.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie pałacu Zamoyskich. W drzwiach przywitała nas pani przewodniczka, która zaprowadziła nas na reprezentacyjne pierwsze piętro klatką schodową z czerwonym dywanem. Mieliśmy okazję zobaczyć gabinet i sypialnię hrabiego Konstantego, łazienki, salon Mały, Biały i Czerwony, sypialnię Hrabiny, kolejne gabinety, pokój Egzotyczny i Kredensowy, jadalnię i bibliotekę. Na koniec obejrzeliśmy trofea myśliwskie hrabiego. Następnie udaliśmy się do powozowni, kaplicy i pałacowego ogrodu z fontanną.

Przed odjazdem odwiedziliśmy restaurację, gdzie zjedliśmy pyszne lody.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną. W Hrubieszowie, na parkingu przed szkołą, oczekiwali nas stęsknieni rodzice.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Marta Piątkowska – Mazurek