Dwójka: Wystawa plakatu „Niepodległa 1918 – 2018”

Wielka Wojna, czyli pierwsza wojna światowa, przywróciła do życia państwo polskie.

Reklamy

 

W wyniku jej rozstrzygnięć, upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Wiele z przełomowych momentów wojny mogło stać się symbolem odzyskanej niepodległości.

W ustawie sejmowej z 23 kwietnia 1937 r. wprost już uznano, że „dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym świętem niepodległości”.

Reklamy

W związku z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie, przygotowali plakaty, upamiętniające to niezwykłe w naszej historii wydarzenie. Prace zostały wykonane zespołowo, aby ukazać, jak ważna jest współpraca w celu osiągnięcia zamierzonego celu, także podczas realizacji zadań artystycznych.

Wątki niepodległościowe i patriotyczne przedstawione zostały w perspektywie młodzieżowych tendencji artystycznych, które ukazują wizualizację wolnej Ojczyzny, widzianą oczyma uczniów przez współczesny pryzmat odrodzonej Rzeczypospolitej.

Włączając się w ideę tworzenia pracy artystycznej ku czci Niepodległej Ojczyzny, uczniowie mieli okazję wykazać się nie tylko talentem twórczym, ale także włączyć się w upamiętnienie najważniejszych wydarzeń i postaci sprzed wieku, które pozwoliły odbudować suwerenne państwo polskie. Jest to niewątpliwie doskonała forma nauki patriotyzmu, co w tym szczególnym roku ma szczególne znaczenie.

Wystawa prac została zorganizowana w ramach szkolnych Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Zdjęcia >>

 

Organizator wystawy: nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych: Agnieszka Ślażyńska

fot. SP nr 2