Dwójka: Zakończenie jesiennej edycji nauki pływania

Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 mogli uczestniczyć w zajęciach nauki pływania organizowanej przez ZTKKF.

Reklamy

 

Przez kolejnych osiem sobót w miesiącu październiku i listopadzie ponad 30 uczniów spędzało swój wolny sobotni czas na basenie w Zamościu. Nauczanie pływania służy nie tylko celom sportowym, ale także użytkowym, rekreacyjnym, zdrowotnym, higienicznym i leczniczym. Nauczanie pływania podporządkowane jest ogólnym zadaniom wychowania fizycznego. Oparte jest na zasadach dydaktycznych, opiekuńczych oraz działaniu funkcji fizjologicznych w kształtowaniu umiejętności ruchowych. Powszechnie uważa się pływanie za jeden z najzdrowszych sportów. Ruch w wodzie, połączony z pokonywaniem znacznego jej oporu, harmonijnie kształtuje postawę ciała.

Pływanie ma również ogromne działanie korekcyjne. Przyczynia się w szczególności do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, lepszego wysklepiania klatki piersiowej, zwiększenia jej ruchomości oraz powiększenia pojemności płuc. Pozioma pozycja ciała w wodzie w czasie pływania w dużym stopniu ułatwia pracę serca. Ponadto ciśnienie wody działa masująco na naczynia krwionośne i tym samym usprawnia krążenie krwi, powodując obfitszy jej dopływ do serca. Lepszy krwioobieg przyczynia się z kolei do wydatniejszego zaspokojenia zapotrzebowania organizmu w tlen. Duże potrzeby tlenowe w wodzie spowodowane są przyśpieszeniem przemiany materii w czasie pływania.

Reklamy

Wiedzą o tym doskonale Ci uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Teraz będą mieli kilku miesięczną przerwę, by ponownie wiosną kontynuować naukę pływania. Jak się bawiliśmy na basenie zobrazują zamieszczone zdjęcia.


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Iwona Kociach